Żyć długo i w zdrowiu to marzenie wielu ludzi. Nie odkryto jeszcze przepisu na długowieczność, choć niektóre kraje wydają się znać jakąś jego część. Czy to połączenie diety, trybu życia, opieki zdrowotnej czy aktywności wpływa na przewidywaną długość życia? Pewności nie mamy, za to możemy wskazać kraje, gdzie ludzie żyją najdłużej i sami wyciągnąć wnioski.

Co roku Światowe Forum Ekonomiczne ogłasza raport Globalnej Konkurencyjności. Można się z niego dowiedzieć, które kraje mają najdłużej żyjących obywateli. Przed Tobą pierwsza jedenastka długowiecznych państw na świecie.

982,2 lata – Luksemburg, Korea Południowa, Izrael

Luksemburg, fot. Shutterstock

Z raportu wyłania się pewna zależność – do długowiecznych narodów zaliczają się głównie te niewielkie, o silnej gospodarce i dobrej opiece zdrowotnej. Właśnie do takich krajów należy Luksemburg. Jego mieszkańcy mogą liczyć na wysoką jakość życia, wysokie zarobki i dobrą opiekę medyczną.

Poleć do Luksemburga

Równie długowieczni są Koreańczycy, czego można upatrywać w specyficznej diecie, dzięki której otyłość nie jest częstym zjawiskiem. Przewiduje się, że kobiety w tym kraju w ciągu najbliższego czasu będą żyły średnio 90 lat! Z badań wynika, że Koreańczycy statystycznie mają niższe ciśnienie niż np. Europejczycy, a system opieki zdrowotnej działa tam bardzo sprawnie.

Poleć do Korei

dwie dziewczyny ubrane z tradycyjne koreańskie stroje
Korea. Fot. Shutterstock

Odpowiednia dieta jest uznawana za czynnik odpowiedzialny za długowieczność, co sprawdza się również w przypadku Izraela. Śródziemnomorska dieta, silne więzy rodzinne i dobra opieka medyczna na pewno mają duży wpływ na długość życia Izraelczyków. Co ciekawe, kraj ten ma najniższy odsetek samobójstw na świecie, czego dowodzą badania OECD.

Poleć do Izraela

panorama na Jerozolimę
Izrael. Fot. Shutterstock
Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here