Gdzie ludzie żyją najdłużej? Odkryj przepis na długowieczność

Żyć długo i w zdrowiu to marzenie wielu ludzi. Nie odkryto jeszcze przepisu na długowieczność, choć niektóre kraje wydają się znać jakąś jego część. Czy to połączenie diety, trybu życia, opieki zdrowotnej czy aktywności wpływa na przewidywaną długość życia? Pewności nie mamy, za to możemy wskazać kraje, gdzie ludzie żyją najdłużej i sami wyciągnąć wnioski.

Co roku Światowe Forum Ekonomiczne ogłasza raport Globalnej Konkurencyjności. Można się z niego dowiedzieć, które kraje mają najdłużej żyjących obywateli. Przed Tobą pierwsza jedenastka długowiecznych państw na świecie.

82,2 lata – Luksemburg, Korea Południowa, Izrael

Z raportu wyłania się pewna zależność – do długowiecznych narodów zaliczają się głównie te niewielkie, o silnej gospodarce i dobrej opiece zdrowotnej. Właśnie do takich krajów należy Luksemburg. Jego mieszkańcy mogą liczyć na wysoką jakość życia, wysokie zarobki i dobrą opiekę medyczną.

Poleć do Luksemburga

rzeka z domami i drzewami na brzegu
Luksemburg, fot. Shutterstock

Równie długowieczni są Koreańczycy, czego można upatrywać w specyficznej diecie, dzięki której otyłość nie jest częstym zjawiskiem. Przewiduje się, że kobiety w tym kraju w ciągu najbliższego czasu będą żyły średnio 90 lat! Z badań wynika, że Koreańczycy statystycznie mają niższe ciśnienie niż np. Europejczycy, a system opieki zdrowotnej działa tam bardzo sprawnie.

Poleć do Korei

dwie dziewczyny ubrane z tradycyjne koreańskie stroje
Korea. Fot. Shutterstock

Odpowiednia dieta jest uznawana za czynnik odpowiedzialny za długowieczność, co sprawdza się również w przypadku Izraela. Śródziemnomorska dieta, silne więzy rodzinne i dobra opieka medyczna na pewno mają duży wpływ na długość życia Izraelczyków. Co ciekawe, kraj ten ma najniższy odsetek samobójstw na świecie, czego dowodzą badania OECD.

Poleć do Izraela

panorama na Jerozolimę
Izrael. Fot. Shutterstock

82,3 lata, Australia

Zdrowy, niezwykle aktywny tryb życia Australijczyków na pewno dobrze wpływa na ich długość życia. Dodatkowo opieka zdrowotna również jest na wysokim poziomie. Statystyki mówiące o średniej długości życia na poziomie 82,3 lat pomijają jednak rdzenną ludność Australii. Aborygeni żyją przeciętnie jedynie 69 lat.

Poleć do Australii

kangur na tle zachodzącego słońca
Australia. Gdzie ludzie żyją najdłużej? Fot. Shutterstock

82,4 lat – Francja

Kraje, w których żyje się najdłużej? Oczywiście należy wymienić Francję. W zestawieniu krajów europejskich tuż przed Luksemburgiem znajduje się właśnie ona. Może się poszczycić jednym z najniższych współczynników otyłości na naszym kontynencie. Być może jest to zasługą diety śródziemnomorskiej, jaką jada się na południu i w centrum tego kraju. Zamiast mięsa i piwa, Francuzi preferują wino i warzywa.

Poleć do Francji

piękne domy nad rzeką w Strasburgu we Francji
Francja. Fot. Shutterstock

82,6 lat – Singapur

Singapur to niezbyt duże państwo-miasto, o jednym z najlepszych na świecie systemów opieki zdrowotnej. Dzięki niej panuje tam najniższy odsetek śmierci wśród niemowląt (2,4 na 1000 urodzeń). Państwo dużą uwagę poświęca właśnie zdrowiu swoich obywateli, skupiając się przede wszystkim na zapobieganiu występowania chorób przewlekłych, które wpływają na jakość życia przez długie lata.

Poleć do Singapuru

nowoczesne budynki nad wodą
Singapur. Fot. Shutterstock

82,7 lat – Włochy

Dieta śródziemnomorska jako źródło długowieczności była już wspominana w tym zestawieniu kilkukrotnie. Krajem, który mocno z niej korzysta są Włochy. Oliwa, świeże owoce, warzywa, ryby – wszystkie te pokarmy wpływają na obniżenie zachorowalności na choroby serca, zmniejszają ryzyko otyłości i wspierają zdrowie. W połączeniu z ciepłym klimatem i możliwością uprawiania aktywności fizycznej przez cały rok daje to efekt długowieczności.

Poleć do Włoch

ludzie patrzący na Riomaggiore
Włochy. Fot. Shutterstock

82,8 lat – Szwajcaria

Gdzie ludzie żyją najdłużej? W samej czołówce znaleźli się Szwajcarzy. I choć ich kraj kojarzy się z mało zdrowymi serami i nieco bardziej zdrową czekoladą, to jednak miłość do sportu rekompensuje możliwe minusy takiej diety. Dodatkowym wsparciem długowieczności jest bez wątpienia świetnie działająca służba zdrowia oraz wysoki poziom życia oraz zarobków.

Poleć do Szwajcarii

Szwajcaria i pociąg przy moście wodospadów i region Zermatt Switzerland. Gornergrat tourist train with waterfalll bridge and Matterhor Valais region
Fot. Shutterstock

83,1 lat – Hiszpania

Hiszpańska długowieczność to zapewne wynik połączenia poczucia rodzinnej wspólnoty, odpoczynku i zrównoważonej diety. Hiszpanie lubią owoce morza i inne śródziemnomorskie smakołyki. Zapewne dzięki temu odnotowuje się w tym kraju bardzo niski wskaźnik zachorowalności na choroby serca. Mieszkańcy tego kraju lubią aktywność fizyczną oraz sjestę – a jak wiadomo, odpoczynek jest niezwykle ważny, by stres nie dał się we znaki.

Poleć do Hiszpanii

twierdza alhambra w hiszpanii
Hiszpania. Fot. Pixabay

83,6 lat – Japonia

Japonia to kraj długowieczności. W szczególności wyspa Okinawa, gdzie mieszka największy odsetek stulatków na świecie. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest niskokaloryczna dieta, pełna warzyw i owoców. Wśród Japończyków odnotowuje się najniższą liczbę zachorowań na raka piersi, prostaty i żołądka na świecie. Japończycy jedzą mniej mięsa i tłuszczy przetworzonych niż inne narodowości na świecie. Dodatkowo pozostają niezwykle aktywni fizycznie nawet w bardzo podeszłym wieku.

Poleć do Japonii

zamek w osace, japonia
Japonia. Fot. Shutterstock

84 lata – Hong Kong

Hong Kong jest bez wątpienia specyficznym miejscem na mapie świata. Mocno wyróżnia się na tle Chin, gdzie średnia długość życia wynosi zaledwie 75,8 lat (dla porównania w Polsce jest to 78,2 lata). Jaka tajemnica tkwi za długowiecznością mieszkańców Hong Kongu? Być może jest to połączenie zamiłowania do tai chi, niskiego stopnia otyłości i niewielkiego odsetku palaczy. Pomaga również niewielka populacja w porównaniu z innymi krajami z zestawienia.

Poleć do Hong Kongu

panorama wieżowców w Hong Kongu
Hong Kong. Fot. Shutterstock
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
24,237ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze