Znane miejsca, które są nie tam, gdzie powinny. Ktoś się pomylił (Top 5)

Chętnie robimy sobie zdjęcia na równiku, równoleżniku 0 lub na znanym przylądku. Ale czy zdajecie sobie sprawę, że te miejsca często wcale nie znajdują się tam, gdzie powinny? Oto 5 ciekawych miejsc na mapie świata, przy których wyznaczaniu ktoś się pomylił.

Równik w Ekwadorze

Mitad del Mundo, monument na domniemanym równiku
Mitad del Mundo, monument na domniemanym równiku. Fot. Flickr

W Ekwadorze znajduje się wielki monument wskazujący miejsce równoleżnika 0. Miejsce to nazywa się Mitad del Mundo i można je znaleźć 20 km na północ od centrum Quito, a przy okazji odwiedzić muzeum etnograficzne. Ale tak naprawdę równik jest 240 metrów na południe od monumentu…

Ekwador (hiszp. Ecuador) oznacza tyle co równik. Gdzie więc jak nie w tym państwie postawić wielki pomnik dokładnie na 00°N? Tak postanowiono, ale wykonanie pozostawia wiele do życzenia.

Południk 0 w Greenwich

Południk zero znajduje się w Greenwich
Południk zero znajduje się w Greenwich, ale ponad sto metrów od miejsca, gdzie wszyscy robią sobie zdjęcia. Fot. Flickr

W Europie także mamy chybiony pomnik – w tym wypadku południka 0. Linia wyznaczona na ziemi w obserwatorium Greenwich ma oznaczać domniemany południk zero. Tymczasem znajduje się on 102 metry na wschód od wyznaczonego miejsca, w którym każdy robi sobie zdjęcie.

Nieaktualny południk zerowy w Greenwich obowiązywał przez stulecie: w latach 1884-1984. Obecny wyznaczony jest na bazie dokładniejszych pomiarów, a nową siatkę geograficzną WGS 84 opracowano w USA w 1984 r. Dziś to na niej opierają się wszystkie mapy GPS i czas UTC. To jedyna obowiązująca siatka geograficzna na świecie.

Jeszcze wcześniej, zanim południkiem zerowym zaczęto określać ten w Greenwich, początek siatki geograficznej przypadał w… Paryżu. Południk paryski czyli linię róży do dziś możemy znaleźć w wielu miejscach, na przykład na ziemi sali w obserwatorium paryskim. Dziś południk paryski ma długość geograficzną wschodnią 2°20′14,025″.

Środek Europy w Polsce

Geometryczny środek Europy w Suchowoli. Fot. Krzysztof Kundzicz, CC BY-SA 3.0

Różnie mierzono środek Europy. W zależności od tego, jakie krańcowe punkty Starego Kontynentu przyjąć, możemy otrzymać różne wyniki.

Dlatego też nie da się powiedzieć jednoznacznie gdzie jest środek Europy.

Istnieje kilkanaście punktów, które są rozpatrywane jako środek kontynentu. Najczęściej powtarzaną przez geografów wersją jest ta zgodna z obliczeniami z 1989 roku, że środek Europy znajduje się na Litwie w pobliżu Wilna.

Suchowola to miejscowość położona niedaleko Białegostoku. Według niektórych wyliczeń to tu znajduje się środek Europy, co poświadcza stojący tam pomnik. Obliczeń, które wskazały Suchowolę jako geograficzny środek Europy, dokonał w 1775 r. astronom Antoni Sobiekrajski.

Żaden współczesny geograf nie zgodziłby się z Sobiekrajskim (choć dzisiejsi geografowie nie zgadzają się też między sobą). Tymczasem pomnik środka Europy stoi na Podlasiu i wprowadza w błąd.

Czytaj więcej na Polska Zachwyca: Środek Europy jest w Polsce. Gdzie? Będziesz zaskoczony!

Trójstyk granic Austria, Węgry, Słowacja

Na trójstyku granic Austrii, Słowacji i Węgier znajduje się trójkątny stolik. Przy każdej z jego krawędzi stoi ławka symbolizująca inne państwo. Turyści robią sobie tam zdjęcia sugerujące, że to właśnie na środku blatu znajduje się granica trzech państw. To dość popularna atrakcja turystyczna.

Niestety stolik nie leży idealnie na trójstyku granic, znajduje się w całości na terenie Węgier. Nie mógłby wyznaczać dokładnego podziału państw, gdyż w tym miejscu stoi już słup graniczny.

Czytaj więcej: Top 9 najbardziej wyjątkowych granic na świecie

Przylądek Dobrej Nadziei i Igielny

Latarnia na Przylądku Igielnym
Latarnia na Przylądku Igielnym. Fot. Pixabay

Prawie wszystkim wydaje się, że Przylądek Dobrej Nadziei jest najdalej wysuniętym na południe punktem Afryki. W końcu to punkt, którego wyczekiwali marynarze, bo po jego minięciu zmierzali prosto do Azji i byli na dobrej drodze pełni nadziej – stąd jego nazwa.

Nic bardziej mylnego – to nie jest skraj Afryki. Najdalej wysuniętym na południe punktem Czarnego Lądu jest Przylądek Igielny.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
27,006ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze