Zaplanowali, że przyholują górę lodową z Antarktydy do gorącego Dubaju…na ratunek

Jak sobie poradzić z problemem braku wody w gorącym regionie? To proste! Można przecież u wybrzeży zaparkować wielką górę lodową. Taki pomysł ma właśnie firma inżynierska, aby ratować Dubaj.

Jak dostarczyć wodę pitną?

To jeden z pomysłów firmy inżynieryjnej urzędującej w Dubaju, której celem jest zapewnienie świeżej wody pitnej szybko rosnącej populacji miasta. Dość niesamowite nie uważasz?

Firma National Advisor Bureau (NABL) chce przetransportować górę lodową o wadze około 100 milionów ton z Antarktydy do Dubaju. Oczywiście będzie jakiś przystanek pośredni czy to w Perth w Australii czy Cape Town w RPA. Wiadomo…

Jeśli realizacja tego projektu się powiedzie, to firma sprzeda wodę miastu.

Abdulla Alshehi, założyciel NABL powiedział w wywiadzie do NBC News:

Jeśli odniesiemy sukces w tym projekcie, może się rozwiązać jeden z największych problemów na świecie. Jeśli pokażemy, że jest to wykonalne, pomożemy nie tylko ZEA, ale całej ludzkości.

panorama Dubaju nocą
Fot. Shutterstock

Jak podaje stuff.co.nz, ludzi w Dubaju cały czas przybywa. Szacuje się, że w 2030 roku będzie ich już 3,4 mln (w 2016 było 2,5 mln). A tych wszystkich ludzi trzeba przecież napoić.

Problem jest większy niż tylko Dubaj. Według raportu Global Risks Report Światowego Forum Ekonomicznego, około 4 miliardy ludzi na całym świecie napotyka trudności w dostępie do bezpiecznej wody pitnej.

Są oczywiście inne metody np. przetwarzanie podziemnych, słonych wód Dubaju na słodką wodę albo kombajny wodne produkujące słodką wodę z wilgoci atmosferycznej. Jednak to nadal zbyt kosztowne i nieefektywne rozwiązania.

Pilotażowe badania w listopadzie

Firma National Advisor Bureau chce rozpocząć w listopadzie badanie pilotażowe, aby sprawdzić dokładnie każdy szczegół w kwestii unoszenia się góry lodowej i jej transportu. Inżynierowie mają wykorzystać zdjęcia satelitarne do znalezienia najbardziej odpowiedniej góry lodowej (miałaby mieć wymiary między 610 m a 2,1 km długości). Później firma spróbuje ją zholować do Australii lub Południowej Afryki .

Do takiej akcji będzie potrzebnych wiele statków. Firma chce również wykorzystać dominujące prądy oceanu na swoją korzyść. Co sądzisz o takim pomyśle?

Wielbłąd na plaży Dubaj
Fot. Shutterstock

Abdulla Alshehi, założyciel NABL powiedział w wywiadzie do NBC News:

Nawet jeśli 30 procent góry lodowej rozpuści się w trakcie podróży, nadal będzie w stanie zapewnić od 100 milionów do 200 milionów metrów sześciennych świeżej wody, która wystarczy dla 1 miliona osób na 5 lat.

Według danych NBC prywatni inwestorzy zainwestowali w ten projekt60 milionów dolarów.

Wciąż nie jest wiadome jak góra lodowa miałaby być przechowywana i w jaki sposób sprzedawana rządowi. No, ale taką inwestycję i akcję trzeba obserwować!

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też