W tych państwach żyje się najdłużej na świecie. Ile pożyjemy w Polsce?

Są miejsca, w których ludzie żyją dłużej, jak na przykład grecka wyspa Ikaria. Jej mieszkańcy skrywają chyba sekretny przepis na eliksir długowieczności, bo żyją tam średnio 10 lat dłużej niż pozostali Europejczycy. A które państwa świata plasują się w czołówce najlepszych do dożycia późnej starości? Oto kraje, w których według prognoz będzie się żyło najdłużej.

Portugalia

drewniane schody na plażę
Algarve, Portugalia. For. Shutterstock

Portugalczycy mają szczęście – mieszkają w pięknym kraju, a w dodatku mają wysokie szanse dożyć leciwej starości. Dr Kyle Foreman z Uniwersytetu w Waszyngtonie na podstawie ogólnoświatowego badania „Globalne Obciążenie Chorobami” wyliczył, ilu lat według prognoz będą dożywać obywatele poszczególnych państw w 2040 r.

Dla Portugalii prognozowana średnia jest wysoka. Według analiz mieszkańcy będą dożywać średnio do 84,5 roku. To plasuje Portugalię na 5. miejscu wśród państw, gdzie żyje się najdłużej.

Ta średnia wzrasta. W poprzednim rankingu opartym na ogólnoświatowym badaniu , Portugalczykom dawano średnio 81 lat życia.

Szwajcaria

Szwajcaria i pociąg przy moście wodospadów i region Zermatt Switzerland. Gornergrat tourist train with waterfalll bridge and Matterhor Valais region
Szwajcaria. Fot. Shutterstock

Szwajcarzy także mają żyć dłużej niż wedle danych z poprzedniego globalnego badania. Za 22 lata dożywać mają średnio 85 lat i około dwóch i pół miesiąca. To daje im 4. miejsce na świecie. Poprzednie wyliczenia mówiły o nieco ponad 83 latach.

W Szwajcarii żyje się na wysokim poziomie materialnym z doskonałym dostępem do opieki medycznej. Szwajcarzy zdają się niczym nie martwić. Stereotypowo postrzegamy ich jako bogatych ludzi cieszących się dobrym zdrowiem, wypoczywających w spa w otoczeniu pięknej przyrody. Coś w tym musi być.

Singapur

Singapur i hotel Marina Bay Sands
Singapur, hotel Marina Bay. Fot. Pixabay

Kolejnym krajem o wysokim poziomie życia obywateli jest Singapur. To od kilku lat jedno z najbogatszych państw świata, nowoczesna metropolia, skąd pochodzi połowa światowej produkcji dysków twardych.

Przewiduje się, że Singapurczycy w 2040 r. będą dożywać średnio 85 lat i około 5 miesięcy. To plasuje ich na trzecim miejscu rankingu. I tutaj prognozowana średnia wieku nieco się podniosła.

Japonia

Japonia Kioto
Uliczki Kioto, Japonia. Fot. Shutterstock

Japończycy według rankingu z 2016 r. mieli dożywać średnio nieco mniej niż 83 roku życia. Wedle najnowszych danych, mają szansę podwyższyć tę średnią do 85 lat i ponad 8 miesięcy.

To plasuje Kraj Kwitnącej Wiśni na 2. miejscu najnowszego rankingu. Japonia bywała już liderem, ogólnie każdego roku plasuje się wysoko w zestawieniu.

Hiszpania

Malaga Hiszpania
Malaga, Hiszpania. Fot. Shutterstock

To może być zaskoczenie, ale najdłużej będzie się żyło w Hiszpanii. Mieszkańcy tego kraju będą dożywać średnio 85 lat i prawie 10 miesięcy. To o trzy lata lepsza prognoza niż ta z 2016 r.

Pierwsze miejsce w rankingu nie dziwi aż tak, gdy przypomnimy sobie jak wysoko jest Portugalia. Półwysep Iberyjski ma sprzyjający klimat do starzenia się.

A gdzie Polska?

Bieszczady jesienią to idylliczne miejsce na jesień życia. Shutterstock

Polska zajmuje 34. miejsce na świecie jeśli chodzi o prognozowaną długość życia. Dwa lata temu wyliczono, że będziemy dożywać średnio niespełna 78 lat. Obecnie prognozowany wiek wynosi już 82 lata i niemal 8 miesięcy.

Dane według badania Global Burden of Disease (GBD) 2018.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
27,006ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze