Tysiące płonących pochodni – ten niesamowity festiwal ma setki lat!

Nadmorskie miasteczko Portovenere we Włoszech co roku w sierpniu zmienia się w magiczne miejsce. Podczas festiwalu Madonna Bianca zapalanych jest ponad 2000 pochodni, które rozświetlają wieczorne niebo.

Festiwal ma miejsce 17 sierpnia i jest to wydarzenie przyciągające wielu podróżników. Efekt zapalonych pochodni jest urzekający, dodatkową atrakcją są również koncerty plenerowe. Impreza ma miejsce od setek lat i jest uczczeniem patronki miejscowości. Wszystko zaczęło się w 1399 roku, kiedy to Portovenere znajdowało się pod francuską okupacją i dodatkowo musiało zmierzyć się z Czarną Śmiercią. W tym czasie wedle legendy jeden z mieszkańców ukląkł przed obrazem Marii i modlił się o ratunek dla swojej wioski. Kiedy podniósł oczy, obraz rozświetlił się na biało (stąd nazwa Madonna Bianca). Wkrótce po ten plaga opuściła rejon Portovenere, a zdarzenie uznano za cud.

Dzisiaj oprócz pielgrzymów do Portovenere przybywają również tłumy turystów, bo miasteczko z organizuje przepiękny festiwal w celu uwiecznienia wydarzeń z przeszłości. Oprócz mszy i modlitw, odbywają się różne imprezy, a wieczorem rozpoczyna się prawdziwa uczta dla oczu. Najpierw ma miejsce procesja ze świecami i kwiatami przemierzająca wąskie uliczki niewielkiej miejscowości. Następnie wzdłuż trasy procesji i wzdłuż wybrzeża zapalane są tysiące pochodni. Światło odbija się w morzu poniżej, a efekt wizualny jest cudowny.

Jeśli chcesz zobaczyć festiwal Madonna Bianco na własne oczy, najprościej jest kupić tanie bilety lotnicze do Pizy lub wybrać tanie loty do Florencji, a stamtąd udać się pociągiem La Spezii. Stamtąd kursują bezpośrednie promy do Portovenere.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here