Tam selfie już sobie nie zrobisz – Czesi wprowadzają zakaz robienia zdjęć

Czesi postanowili wprowadzić zakaz robienia zdjęć w jednym ze swoich najbardziej znanych zabytków. Słynna Kaplica Czaszek w Kutnej Horze to kolejne miejsce, gdzie selfie są zakazane.

Kaplica powstała już w XIX wieku i jest jedną z najbardziej makabrycznych atrakcji Czech. Jej wystrój tworzą kości i czaszki ofiar dżumy oraz innych osób, które zostały pochowane na cmentarzu w Kutnej Horze na przestrzeni wieków. Ze względu na budowę kościoła na tym terenie, zdecydowano o ekshumacji zwłok, przy czym zezwolono Franciszkowi Rintowi na użycie kości do stworzenia kaplicy. W ten sposób powstało miejsce o makabrycznym wystroju: ołtarz, żyrandole, herby są wykonane z ludzkich kości. Szacuje się, że są to szczątki 40 – 70 tysięcy osób.

Kaplicę Czaszek rocznie odwiedza około 500 000 turystów. Niestety ich zachowanie niezbyt przypada do gustu lokalnym władzom, które zdecydowały się wprowadzić zakaz robienia zdjęć na terenie obiektu. Zakaz będzie obwiązywał od 2020 roku, jednak nie jest on całkowity. Każdy chętny, by robić zdjęcia w Kaplicy Czaszek, będzie musiał wystąpić o zgodę w parafii na 3 dni przed swoim przyjazdem.

Wprowadzenie przepisów dotyczących robienia zdjęć wyniknęło bezpośrednio z zachowania turystów. Okazuje się, że niektórzy dotykali kości lub nawet je całowali – wszystko po to, by zrobić sobie zdjęcie. Zdarzały się także przypadki kradzieży szczątków oraz robienia z nimi rzeczy, które można było uznać za niestosowne. Wprowadzenie zakazu robienia zdjęć bez zezwolenia ma ograniczyć zarówno nieodpowiednie zachowania turystów jak i liczbę niestosownych zdjęć, które rzecz jasna pojawiły się w internecie.

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,963ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze