Szybki paszport tymczasowy na lotnisku – to musisz wiedzieć

Szybki paszport tymczasowy to usługa, którą Lotnisko Chopina w Warszawie uruchomiło już w kwietniu ubiegłego roku. Jest to pierwszy taki punkt w Europie, jedyny w Polsce i cieszy się cały czas sporym zainteresowaniem. Jakie warunki musisz spełniać, żeby móc skorzystać z możliwości wyrobienia szybkiego paszportu tymczasowego? Oto wszystko co musisz wiedzieć na ten temat.

Gdzie znajduje się punkt wydawania paszportów tymczasowych?

Punkt wydawania paszportów tymczasowych znajduje się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej C w budynku Terminala A Lotniska Chopina Warszawa.

Punkt ten jest czynny w dni robocze w godzinach od 8:00 do 20:00.

Ile trwa wyrobienie tego dokumentu?

Cała procedura wyrobienia paszportu tymczasowego nie zajmuje wiele czasu. Warto zarezerwować sobie na spokojnie 30 minut, żeby dopełnić wszystkich formalności.

Kiedy mogę skorzystać z tej usługi?

Możesz skorzystać z możliwości wyrobienia szybkiego paszportu tymczasowego jeśli znalazłeś się w wyjątkowej sytuacji, na przykład:
– przed wylotem utraciłeś dokument tożsamości uprawniający do odbycia zaplanowanej podróży,
– zapomniałeś zabrać ze sobą dokument tożsamości wymagany do odbycia zaplanowanej podróży,
– przed wylotem zorientowałeś się, że posiadany dokument tożsamości utracił ważność lub okres jego ważności jest zbyt krótki do odbycia podróży do danego kraju,
– czekałeś na wyrobienie paszportu w Urzędzie, ale informacja o tym, że dokument jest gotowy do odbioru przyszła przed samym wylotem,
– dysponujesz ważnym biletem lotniczym na wyjazd zagraniczny.

Pamiętaj, że o paszport tymczasowy w punkcie wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina Warszawa możesz ubiegać się nie wcześniej niż 2 dni robocze przed zaplanowanym wylotem.

Każdy wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest rozpatrywany indywidualnie. Musisz liczyć się z faktem, iż przedstawiona przez Ciebie sytuacja może nie zostać zakwalifikowana jako wyjątkowa.

W jakich sytuacjach nie otrzymam paszportu tymczasowego?

Paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina Warszawa nie otrzymasz jeśli:
– otrzymałeś już wcześniej paszport tymczasowy w punkcie wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina Warszawa i od tamtej pory nie dopełniłeś starań w celu uzyskania paszportu od wojewody lub konsula;
– nigdy nie posiadałeś dokumentu tożsamości (paszportu lub dowodu osobistego) zawierającego numer PESEL;
– posiadasz ważny dokument uprawniający do odbycia podróży zagranicznej w granicach strefy Schengen, gdzie wystarczy dowód osobisty.

Ile kosztuje paszport tymczasowy?

Wyrobienie paszportu tymczasowego kosztuje 30 zł. Płatności przyjmowane są wyłącznie kartą. W punkcie znajduje się terminal płatniczy.

Co potrzebuję do wyrobienia paszportu tymczasowego?

Do wyrobienia paszportu tymczasowego potrzebujesz mieć przy sobie dokument tożsamości oraz możliwość płatności elektronicznej. Nie musisz mieć ze sobą zdjęcia, gdyż na miejscu urzędnik zrobi Ci zdjęcie do paszportu.

Paszport tymczasowy nie jest dokumentem biometrycznym dlatego nie będą pobierane od Ciebie odciski palców.

Jak długo jest ważny taki dokument?

O tym jak długo będzie ważny twój paszport tymczasowy decyduje urzędnik na podstawie twojej sytuacji. Dokument może być ważny maksymalnie 365 dni. Ważność paszportu tymczasowego może być jednak znacznie krótsza: kilka dni lub tygodni.

Czy wszystkie kraje honorują paszport tymczasowy?

Niestety nie wszystkie kraje honorują paszport tymczasowy. Wśród krajów, do których nie wjedziesz z paszportem tymczasowym znajdują się: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Sri Lanka, Oman, Maroko (brak uregulowanych przepisów związanych z dokumentem tymczasowym), Kenia, Indie czy Stany Zjednoczone (USA).

Z paszportem tymczasowym wjedziesz natomiast do: Wielkiej Brytanii, Egiptu, Tunezji, Dominikany, Meksyku, na Wyspy Zielonego Przylądka, Mauritiusu oraz wielu innych.

Czy w punkcie mogę złożyć wniosek o paszport tymczasowy dla mojego dziecka?

Tak. Pod warunkiem, że dziecko posiadało wcześniej polski dokument tożsamości z numerem PESEL.

Przed wydaniem dokumentu, urzędnik musi potwierdzić Twoje dane osobowe oraz dane i obywatelstwo dziecka. Zrobi to na podstawie posiadanych dokumentów lub danych dostępnych w Rejestrze Dokumentów Paszportowych, rejestrze PESEL oraz w Rejestrze Dowodów Osobistych.

Na wydanie dziecku paszportu tymczasowego wymagana jest zgoda obojga rodziców. Zgodę na wydanie paszportu tymczasowego można wyrazić przez Internet za pomocą e-usługi dostępnej pod adresem: https://www.gov.pl/web/gov/wyraz-zgode-na-wydanie-paszportu, przed notariuszem lub w dowolnym organie paszportowym w kraju lub za granicą.

Źródło: https://www.gov.pl/web/mswia/uzyskaj-paszport-tymczasowy-w-punkcie-na-lotnisku-chopina-w-warszawie

Olga
Olga
Z Tanimi Lotami związana od zawsze. Kocha dalekie i bliższe podróże. Uwielbia biegówki, spacery po lesie, uśmiechniętych ludzi, zwierzęta, książki oraz dobre kino. Marzy o podróży do Brazylii.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też