Podróżuj na maksa! Oto lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią

Podróże dziś nie polegają jedynie na zaliczeniu kolejnego miejsca na mapie. Chodzi przede wszystkim o zbieranie kolejnych doświadczeń. Od przejażdżki słynną Route 66 po występy Beduinów w Petrze i pływanie z diabłami morskimi – oto nasza lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią.

Zobacz występy Beduinów w Petrze

wykuta w skale budowla oświetlona przez tysiące świeczek i podziwiana nocą przez turystów
Nocne widowisko przed Skarbcem Petry odbywa się w nastroju tajemniczości. Fot. Sylvian L., Flickr, CC BY 2.0

Petra to bez wątpienia najbardziej znany zabytek Jordanii, wpisany na listę UNESCO. Wykute w stromych ścianach wapiennych starożytne miasto było dawną stolicą królestwa arabskiego plemienia Nabatejczyków. Nasza lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią otwiera się tą pozycją, bo już sama droga do Petry przez malowniczy, ponadkilometrowy wąwóz As-Sik robi olbrzymie wrażenie. W pewnym momencie skalne ściany zwężają się do zaledwie 3 m i ukazuje się fasada Al-Khazneh (Skarbca). Wysoka na ponad 40 m budowla powstała w I w. jako grobowiec dla króla Nabatejczyków, później pełniła funkcję świątyni. Ruiny mieniące się odcieniami różu i czerwieni robią wrażenie za dnia, ale nocą potrafią zachwycić, gdy zostają oświetlone tysiącami świeczek. Przed Al-Khazneh, która posłużyła w filmie „Indiana Jones i Ostatnia Krucjata” jako świątynia chroniąca Świętego Graala, odbywają się występy muzyczne i poetyckie Beduinów. Jest to zdecydowanie widowisko warte zobaczenia.

Przespaceruj się przez Cinque Terre

kolorowe domy leżące na stromych zboczu nad morzem
Pastelowe domy osadzone na klifach co roku przyciągają rzesze turystów z całego świata. Fot. Shutterstock

Na skalistym liguryjskim wybrzeżu Włoch znajduje się tzw. Cinque Terre, czyli pięć niezwykle malowniczych miasteczek. Wśród nich znajdują się Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, Riomaggiore. Maleńka Corniglia jako jedyna nie posiada bezpośredniego dostępu do morza. Kolorowe miasteczka położone na terenie Parku Narodowego Cinque Terre zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. W skład parku wchodzą także cudne plaże, zatoczki i skaliste klify oraz porośnięte lasami i winnicami góry, po których można spacerować ścieżkami. Na pewno warto pokonać wijący się wśród wzgórz szlak między największym i najstarszym miasteczkiem Monterosso a uchodzącą za najpiękniejszą osadę Vernazzą. Widoki są wspaniałe! Kolejną atrakcją jest stojąca na wzgórzu szopka w Manaroli, którą budowano przez 30 lat. Między miasteczkami Manarola a Riomaggiore znajduje się słynna Via dell Amore, gdzie zakochani pozostawiają swoje deklaracje miłosne. Niestety od pewnego czasu pozostaje zamknięta dla turystów.

Przejedź się słynną Route 66 – kultowa lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią

asfaltowa droga z namalowanym na niej symbolem drogi 66
Pokonując słynną Drogę 66 nie należy się spieszyć. Fot. Randy Heinitz, Flickr, CC BY 2.0

Lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią musi zawierać kultową pozycję, a pokonanie Drogi 66 na pewno do takich się zalicza. Najsłynniejsza autostrada świata stała się symbolem wolności, buntu, przygody. Na niemal 4 tys. km połączyła osiem stanów: Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę oraz Kalifornię. Obecnie 85 proc. drogi nadal jest przejezdna, a odcinki biegnące przez stany Illinois, Nowy Meksyk oraz Arizonę zostały uznane za narodową drogę krajobrazową – Historic Route 66. Pokonanie całej trasy wzdłuż wybrzeża na wschód, zajmie kilka tygodni, szczególnie jeśli zatrzymacie się kilkakrotnie po drodze. A warto! Route 66 zaistniała w kulturze masowej – wzmianki o niej pojawiły się w książkach „Grona gniewu” Johna Steinbecka i w „W drodze” Jacka Kerouaca. Nawiązuje do niej również kultowy film „Swobodny jeździec”.

Odkryj dziką przyrodę Serengeti

zebry na tle stada flamingów w Parku Serengeti
Fot. Shutterstock

Znany z bogatego ekosystemu Park Narodowy Serengeti, położony w północno-zachodniej Tanzanii, należy do największych i najbardziej znanych obszarów chronionych na świecie. Słynie z tego, że posiada największe skupisko dużych ssaków na świecie, w tym żyraf, słoni, hipopotamów oraz lwów. Zobaczycie także ponad 500 gatunków ptaków, w tym strusie i flamingi. W parku odbywają się liczne safari, w trakcie których – jeśli będziecie mieli szczęście – można zobaczyć Wielką Piątkę: słonia afrykańskiego, nosorożca czarnego, lwa, bawoła afrykańskiego i lamparta. Warto także odwiedzić wioskę Masajów – półkoczowniczego ludu, żeby poznać ich zwyczaje i tradycje. Jednak główną atrakcją Serengeti jest wielka migracja, która odbywa się w porze suchej, od października do maja. Podróż wielomilionowych stad antylop, zebr, gazeli i innych zwierząt kopytnych jest jednym z najbardziej spektakularnych widowisk przyrodniczych na świecie.

Odwiedź buddyjską świątynię Borobudur

posąg buddy na tle stup i wschodzącego słońca
Na zwiedzenie jednej z najpiękniejszych buddyjskich świątyń warto przeznaczyć przynajmniej dwie godziny. Fot. Shutterstock

Nasza lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią zawiera wycieczkę do Borobudur – jednego z najpiękniejszych miejsc w środkowej Jawie. Największa buddyjska świątynia-monument została zbudowana z ponad dwóch milionów kamieni bez użycia zaprawy murarskiej. Budowa trwała 100 lat i zakończyła się ok. 850 r. Imponujący monument nie posiada żadnej przestrzeni wewnętrznej. Składa się z dziewięciu poziomów, tzw. tarasów. Pierwsze pięć symbolizuje pokusy ziemskie, kolejne trzy – świat ducha, a na samej górze znajduje się kilkumetrowa stupa – symbol nirwany. Świątynię najlepiej odwiedzać w godzinach porannych, kiedy nie ma jeszcze wielu turystów, a światło pięknie eksponuje najdrobniejsze jej fragmenty. I najważniejsze – należy zwiedzać zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wedle wierzeń, wybierając kierunek przeciwny, człowiek skieruje się ku złu. Na każdym poziomie, także w stupach, znajdują się posągi Buddy. W sumie jest ich ponad 500. Niesamowite wrażenie robią także reliefy przedstawiające historię jego życia.

Wybierz się w podróż luksusowym pociągiem

apartament w pociągu z łóżkiem stołem i krzesłami
Wnętrza luksusowych pociągów przenoszą gości w czasy, kiedy podróżowanie odbywało się w eleganckim stylu. Fot. Simon Pielow, Flickr, CC BY 2.0

Od Afryki po Europę i Azję – niezwykłe podróże koleją możliwe są na całym świecie. Co prawda ta atrakcja do tanich nie należy (koszt zaczyna się od paru tysięcy euro), ale na pewno pozostawi niezapomniane wrażenia. Jeden z najbardziej luksusowych pociągów na świecie – The Maharajas’ Express, zabiera swoich pasażerów do słynnych indyjskich miast jak Jodhpur, Bikaner, Jaipur, Varanasi czy Agra. Na wycieczkę po Europie można wybrać się słynnym Orient Expressem, który raz do roku obiera legendarny kurs z 1883 r. pomiędzy Paryżem a Stambułem. Jazda zabytkowymi wagonami sprawi, że poczujecie się niczym Hercules Poirot! W przypadku podróży koleją, lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią na powyższych przykładach się nie kończy. Na pewno wielu wrażeń dostarczy podróż eleganckim pociągiem Golden Eagle na linii transsyberyjskiej między Moskwą a Władywostokiem. To jednak opcja dla mających głębokie kieszenie. Ponad dwutygodniowa podróż w luksusowej, ale najtańszej opcji to koszt zaczynający się od ok. 16,000 USD.

Baw się na karnawale w Wenecji

zamaskowana postać w kolorowym kostiumie na tle placu z arkadami
Jeden z najstarszych i najpopularniejszych europejskich karnawałów zachwyca strojami uczestników. Fot. PxHere

Barwne parady, koncerty, występy artystyczne i wielkie bale. Bez nich lista rzeczy do zrobienia przez śmiercią nie byłaby kompletna! W czasie weneckiego karnawału panuje atmosfera tajemniczości i anonimowości – w każdym zakątku miasta można spotkać zamaskowane postaci. Kilkusetletni karnawał rozpoczyna się w dzielnicy Rio di Cannaregio spektakularnym pokazem na wodzie ‘Festa Veneziana’, który co roku przyciąga tysiące widzów. Inną atrakcją, której nie można przegapić jest tzw. Lot Anioła (Volo dell’Angelo), czyli zjazd po linie z dzwonnicy wykonywany przez młodą kobietę przebraną za anioła. Codziennie na placu przed Bazyliką św. Marka odbywa się prawdziwa rewia wytwornych kostiumów, a widzowie za każdym razem wybierają uczestników z najpiękniejszymi strojami i maskami.

Podziwiaj unikalną przyrodę na Galapagos

złocisto-żółta iguana kryjąca się za kaktusem
Galapagos słynie z występowania endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Fot. MaxPixel

Ten archipelag na Oceanie Spokojnym zainspirował niegdyś Darwina do opracowania teorii rozwoju gatunków. Galapagos wypełnione są lasami kaktusowymi, bujnymi zielonymi wyżynami, turkusowymi zatoczkami i typowymi tropikalnymi plażami.To prawdopodobnie najsłynniejsze miejsce do obserwowania dzikich zwierząt, których nie spotkacie w żadnym innym miejscu na świecie. Wyspy Żółwie stanowią dom dla wielu endemicznych gatunków zwierząt i roślin, dlatego aż 97 proc. ich powierzchni stanowi ścisły rezerwat. Żyją tu m.in. lwy morskie, rekiny młoty, delfiny, żółwie olbrzymie, kormorany nielotne, legwany, pingwiny równikowe oraz setki gatunków kolorowych ryb. To miejsce, które nie zostało skażone masową turystyką. Jedną z przyczyn jest odosobnienie geograficzne wysp – od najbliższego lądu dzieli je ok. tysiąc kilometrów.

Poleć balonem nad Parkiem Narodowym Göreme

trzy kolorowe balony na niebie podczas wschodu słońcu lecące nad doliną z budowlami wykutymi w skale
Lot balonem nad Kapadocją daje możliwość ujrzenia jej piękna w większym wymiarze. Fot. Shutterstock

Dolinę Göreme odkrył w 1907 r. francuski duchowny Guillaume de Jerphanion. Znajduje się tutaj ok. 350 kościołów i kapliczek z czasów bizantyjskich, które zostały wykute w miękkiej skale tufowej. Można tutaj także zobaczyć wydrążone w skale domostwa, wioski i podziemne miasta, które są pozostałościami tradycyjnego osadnictwa ludzkiego z IV w. Dzięki tym niespotykanym, księżycowym krajobrazom i architekturze, Park Narodowy Göreme leżący na terenie tureckiej Kapadocji wpisano na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Można się tam wybrać na pieszą wycieczkę, ale nasza lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią zakłada inny sposób zapoznania się z tym niezwykłym muzeum na wolnym powietrzu. Dolinę najlepiej podziwiać podczas lotu balonem. Te startują najczęściej przed wschodem słońca. Wtedy turyści mogą powitać przepiękną, budzącą się do życia panoramę Kapadocji z jej „bajkowymi kominami”.

Obserwuj gwiazdy na pustyni Atacama

mężczyzna podziwiający gwiazdy na tle ciemnego nieba
W żadnym innym miejscu na ziemi gwiazdy nie świecą tak wyraźnie, jak na pustyni Atacama. Fot. ESO/H. Dahle, CC 4.0

Ta atrakcja kierowana jest nie tylko dla amatorów astronomii i romantyków. Atacama stanowi jeden z najciekawszych krajobrazów świata. Ten niezwykły region leży w północnej części Chile, między Kordylierą Nadbrzeżną a Kordylierą Zachodnią. Istnieją takie miejsca na pustyni, gdzie jeszcze nigdy nie spadła kropla deszczu, a roczna suma opadów na jej terenie nie przekracza 100 mm. Nic dziwnego więc, że niegdyś okrzyknięto ją najbardziej suchym miejscem na ziemi. Co ciekawe, ze względu na wysokie położenie i występującą na obszarze suchość, prawie nie ma tu zanieczyszczeń powietrza. Specyficzne warunki klimatyczne sprawiają, Atacama jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do prowadzenia obserwacji astronomicznych. Podziwianie gwiazd z okolic San Pedro de Atacama jest niezwykłym doświadczeniem, szczególnie gdy macie szansę je zobaczyć przez teleskop pod okiem eksperta.

Pływaj z diabłami morskimi na Hawajach

kilka mant pływających w błękitnym oceanie
Pływanie z diabłami morskimi stanowi jedyne takiego typu przeżycie. Fot. Pexels

Lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią zawiera także propozycję dla fanów odkrywania podwodnego świata. Zbliżenie się do zwierząt morskich w ich naturalnym środowisku to niezwykłe doświadczenie, ale nurkowanie z mantami należy zaliczyć do niezapomnianych przeżyć. Diabły morskie, jak potocznie nazywa się jedne z największych ryb oceanu, osiągają długość do 5 m, a rozpiętość ich płetw wynosi 7 m. Z bliskiej odległości zobaczycie jak te niesamowite zwierzęta wykonują piruety, przelatując nad waszymi głowami. Czasami wystarczy wyciągnąć rękę, żeby móc pogłaskać ich śnieżnobiały brzuch. Jednymi z miejsc, w których występują manty są Malediwy, Indonezja, Fidżi i Hawaje. Na największej wyspie amerykańskiego archipelagu czeka was fantastyczna przygoda – nocne pływanie z diabłami. Gdy dotrzecie już do celu, organizatorzy oświetlają miejsce zanurzenia. W ten sposób przyciągają plankton stanowiący pożywienie mant, które wkrótce zbierają się przy nurkujących.

Agnieszka Zawistowska
Agnieszka Zawistowska
Agnieszka Zawistowska – dziennikarka, podróżniczka, fotografka. Przez kilka lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Obecnie freelancerka współpracująca z magazynami i portalami podróżniczymi oraz lifestylowymi. Autorka projektu „Akcja Grecja” (www.facebook.com/akcjagrecja), mającego na celu podpatrywanie życia i zwyczajów Greków, odkrywanie miejsc nieznanych turystom oraz poznawanie (nieraz bez opamiętania) lokalnej kuchni. Pomysł powstał przy współpracy z Ambasadą Grecji w Warszawie oraz dzięki wsparciu greckich regionów. Wyprawy zaowocowały licznymi publikacjami oraz napisaniem przewodników po Grecji.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
30,791ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze