Płomienie piekielne, tęcza a może Kraina Lodu? To wszystko znajdziesz… pod ziemią!

Sztokholm pełen jest niespodzianek. Większość z nich może Cię zaskoczyć podczas spaceru, ale niektóre z nich znajdują się… pod ziemią. Sztokholmskie metro jest jedną z ciekawszych atrakcji tego miasta. A znajdujące się tam stacje to prawdziwe dzieła sztuki. Prawie wszystkie z nich mogą się pochwalić jakąś instalacją artystyczną. Oto najciekawsze stacje metra w Sztokholmie.

Stacja T-Centralen

To jedna z najbardziej zatłoczonych i obleganych stacji metra w Sztokholmie. Przecina się tu kilka linii, a lokalizacja w ścisłym centrum przyciąga tłumy ludzi. Żeby zobaczyć instalację artystyczną na tej stacji będziesz musiał zejść aż do niebieskiej linii, kilka pięter w dół. Nie jest ją tak łatwo znaleźć, ale warto poszukać. Malowidło naścienne stworzył Per Olof Ultvedt i przedstawia ono niebieskie liście pośród ścian przypominających jaskinię.

Stacja Stadion

Stacja Stadion znajduje się w pobliżu stacji Centrum. Można tam dojechać czerwoną linią. Wielka tęcza znajduje się pomiędzy platformami. Nie sposób jej przegapić. Odpowiedzialni za nią są Åke Pallarp i Enno Hallek.

Stacja Solna Centrum

Na stacji należącej do niebieskiej linii metra znajduje się najprostsza do odnalezienia instalacja artystyczna. Początkowo dzieło było tylko zielone i czerwone, ale z czasem artysta dodawał drobne szczegóły tu i tam, w postaci domków drzewek, a nawet rzeki.

Stacja Tekniska Högskolan

Stacja znajduje się na linii czerwonej metra, w pobliżu Królewskiego Instytutu Technicznego. Nic dziwnego zatem, że tamtejsza instalacja mocno nawiązuje do nauki. Można tam zobaczyć bryły, rzuty itd. 

Stacja Tensta

Stworzenie stacji w obecnej postaci trwało aż rok. Tyle czasu zajęło zaprojektowanie i pomalowanie całej przestrzeni. Dzieło ma reprezentować równość, miłość i zrozumienie. Tensta jest dzielnicą, w której żyją głównie imigranci, stąd to przesłanie.

Stacja Kungsträdgården 

Stacja znajduje się na linii niebieskiej metra, zaledwie kilka minut jazdy od T-Centralen. Jej kolorystyka jest odbiciem francuskiego ogrodu, który znajduje się bezpośrednio nad nią.

Stacja Rådhuset

View this post on Instagram

Escalator to hell!

A post shared by mkhongk (@mkhongk) on

Stacja Rådhuset znajduje się na niebieskiej linii, pomiędzy stacjami T-Centralen a lFridhemsplan. Wielkiej czerwonej pseudojaskini nie sposób przegapić!

Stacja Akalla

Stacja znajduje się na samym końcu niebieskiej linii metra. Dojazd do niej ze stacji T-Centralen zajmuje około 20 minut.

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,985ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze