Pierwszy na świecie polski biznesowo-rodzinny odrzutowiec na testach w Babimoście

Na początku miesiąca samolot odrzutowy polskiej konstrukcji Flaris Lar 1 po raz pierwszy wzbił się w powietrze na terenie Portu Lotniczego Babimost-Zielona Góra. Maszyna wykonała 26 trudnych podlotów nad pasem lotniska.

Odrzutowiec na testach

Pogoda podczas testów była zmienna, co pozwoliło sprawdzić możliwości maszyny w różnych warunkach i przy silnym wietrze. Potwierdziło skuteczność sterów zarówno podczas rozbiegu, startu, wznoszenia, zniżania jak i lądowania.

Flaris Lar 1 potrafi startować z trudnych lądowisk trawiastych. Planowany zasięg samolotu wynosi ponad 3000 km. Został wyposażony w nowatorski ratunkowy system dla całego samolotu i załogi. Flaris Lar 1 jest najbardziej ekonomicznym na świecie, dyspozycyjnym samolotem, który tworzy nową klasę High Speed Presonal Jet (HPJ). Dzięki zastosowanym innowacjom konstrukcja pierwszego na świecie biznesowo-rodzinnego odrzutowca jest jednocześnie lekka i wytrzymała. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

Testy odbyły się na terenie Portu Lotniczego Babimost-Zielona Góra.

Jak wygląda wyposażenie Flaris Lar 1?

  • Niewielka kabina typu samochodowego, łatwo dostępna wprost z ziemi, bez konieczności przeciskania się między fotelami
  • Skrzydło o zmiennym profilu (skrzydło posiada profil zmienny wzdłuż jego rozpiętości) o obrysie półeliptycznym i własnych profilach zaprojektowanych dla dużych prędkości, doskonałości i bezpiecznego przeciągnięcia
  • System zamykania drzwi (11 rygli) zapewniający hermetyczność przy minimalnej masie
  • Czytelne rozmieszczenie przyrządów na tablicy
  • Wygodne, lekkie fotele
Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,989ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze