Oto najbardziej przyjazne dla rowerzystów miasta na świecie! Nr 1 Cię zaskoczy?

Poruszanie się po mieście na rowerze może być bardzo przyjemnym doświadczeniem, kiedy infrastruktura miasta jest dostosowana do potrzeb rowerzystów. Niestety, nie każde miasto jest przyjazne dla dwóch kółek. Przed planowaniem podróży lepiej sprawdzić, gdzie warto wybrać się na rowerowe eskapady na świecie. Gdzie możesz poczuć się pewnie zabierając ze sobą rower lub wypożyczając go na miejscu.

Najlepsze miasta dla rowerzystów

W wyborze miast – gdzie na rowerze poczujesz się swobodnie – pomoże Ci ranking Copenhagenize Index. Jak piszą pomysłodawcy, to najbardziej kompleksowy ranking miast przyjaznych rowerom na planecie Ziemia. Powstał dzięki miesiącom intensywnej pracy zespołowej. Półroczny raport ocenia 115 miast na całym świecie. Bierze pod uwagę wiele czynników, takich jak infrastruktura rowerowa, programy wypożyczania rowerów, bezpieczeństwo jazdy i wiele innych. Pewnie pomyślałeś, że pierwsze miejsce w rankingu zajmie Amsterdam. Jest jednak miasto, które wyprzedziło stolicę Holandii. Na szczycie raportu znalazła się bowiem Kopenhaga. Jazda na rowerze jest sposobem na życie w duńskiej stolicy. Większość mieszkańców (konkretnie aż 62 proc.) woli dojeżdżać do pracy rowerem niż samochodem. Miasto oferuje wspaniałą sieć ścieżek rowerowych i mostów, które sprawiają, że rowerzyści bezpiecznie i szybko przemieszczają się po mieście.

Drugie miejsce zajął Amsterdam. To też nie przypadek. Władze zobowiązały się do lepszego dostosowania miasta do wciąż rosnącej liczny rowerzystów (poszerzenie ścieżek rowerowych, zbudowanie większej liczby ulicznych tras rowerowych i przeprojektowanie skrzyżowań, aby były bezpieczniejsze). Do 2025 r. miasto ma też ambitny plan usunięcia aż 11 000 miejsc parkingowych, aby zrobić miejsce dla nowych drzew, rowerów i chodników.

Podium zamyka inne holenderskie miasto – Utrecht. Jest znane ze światowej klasy infrastruktury rowerowej. Ale to, co naprawdę wyróżnia Utrecht, to innowacja i zaangażowanie polityków, którzy są większymi fanami rowerów niż samochodów. Do tego stopnia, że do 2030 roku zamierzają podwoić ruch rowerowy w mieście.

Oto miasta najbardziej przyjazne rowerom:

 1. Kopenhaga, Dania
 2. Amsterdam, Holandia
 3. Utrecht, Holandia
 4. Antwerpia, Belgia
 5. Strasburg, Francja
 6. Bordeaux, Francja
 7. Oslo, Norwegia
 8. Paryż, Francja
 9. Wiedeń, Austria
 10. Helsinki, Finlandia
 11. Brema, Niemcy
 12. Bogotá, Kolumbia
 13. Barcelona, ​​Hiszpania
 14. Ljubljana, Słowenia
 15. Berlin, Niemcy
 16. Tokio, Japonia
 17. Taipei, Tajwan
 18. Montreal, Kanada i Vancouver, Kanada
 19. Hamburg, Niemcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here