Gdzie nie jechać z powodu zagrożenia terroryzmem, gdzie trwa wojna i czy w egzotycznym kraju nie panuje epidemia? Łatwo się tego dowiedzieć. Aktualne ostrzeżenia dla podróżujących to ważna funkcjonalność na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przedstawimy na czym polega i które kraje są najgroźniejsze.

Wojny, zamieszki, terroryzm – tutaj się nie zbliżaj

MSZ kraje o 4. stopniu zagrożenia powinien znać każdy turysta. Najważniejsze ostrzeżenia dla podróżujących oznacza się na czerwono. Granicy większości z tych państw i tak nie przekroczymy, chyba że nielegalnie. Są to następujące kraje:

Jemen – ostrzeżenie z 2 lipca 2015 r. w związku z konfliktem zbrojnym. Trwa tam wojna domowa. Niemożliwe jest legalne dotarcie m.in. na jemeńską wyspę Sokotrę.

Somalia – ostrzeżenie z 6 lipca 2015 r. w związku z  niestabilną sytuacją bezpieczeństwa i zagrożeniem terroryzmem ze strony ugrupowań przeciwnych rządowi somalijskiemu oraz wysoką przestępczością.

Republika Środkowoafrykańska – aktualizacja z 3 sierpnia 2016 r. w związku z odnotowanymi aktami przemocy, napaściami na ludność cywilną oraz działaniami bojowników.

Afganistan – aktualizacja z 17 sierpnia 2017 r. w związku z odnotowanymi przypadkami przemocy i ataków na ludność cywilną oraz działaniami ugrupowań zbrojnych, zamachami terrorystycznymi i regularnymi walkami między siłami bezpieczeństwa i Talibami.

Libia – ostrzeżenie z 23 grudnia 2016 r. w związku z trwającymi działaniami wojennymi, aktywnością ugrupowań terrorystycznych i nieprzewidywalnym rozwojem sytuacji.

Syria – ostrzeżenie z 27 grudnia 2016 r. w związku z trwającymi działaniami wojennymi, aktywnością ugrupowań terrorystycznych i nieprzewidywalnym rozwojem sytuacji.

Tutaj także lepiej pomyśleć dwa razy

Więcej jest krajów, gdzie obowiązują ostrzeżenia dla podróżujących trzeciego stopnia. Są to: Sudan Południowy, Sudan, Mauretania, Irak, Mali, Burundi, Nigeria, Burkina Faso, Pakistan, Algieria, Demokratyczna Republika Konga, Egipt, Wenezuela, Korea Północna, Mjanma, Karaiby (niektóre kraje), Etiopia i Filipiny.

W większości są to kraje Afrykańskie z niestabilną sytuacją polityczną, wysokim zagrożeniem terrorystycznym, czy też po wprowadzeniu stanu wyjątkowego.

Są tam też ostrzeżenia dla podróżujących obowiązujące tylko w części kraju. Np. w przypadku Mjanmy (dawn. Birmy) ostrzeżenie wydano dla stanów Kachin (z wyjątkiem stolicy Mytkyina), północny Shan, południowy Chin i Rakhine (z wyjątkami).

W przypadku Karaibów, ze względu na skutki huraganu Irma i Maria MSZ odradza podróże na Anguillę, Barbudę, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Dominikę, Saint-Martin, Sint Maarten, Saint-Barthelemy, Saint Kitts i Nevis oraz Turks i Caicos.

Ostrzeżenia niższej kategorii

Ostrzeżenia dla podróżnych na drugim poziomie mają charakter „ostrzegamy przed podróżą”. Biorą je pod uwagę zazwyczaj ci, którzy dmuchają na zimne, ale ogółem w tych krajach nie ma powodów do paniki.

Ostrzeżenie drugiego stopnia ma np. Francja. Jak informuje MSZ, co prawda 1 listopada 2017 r. zniesiono stan wyjątkowy, który obowiązywał od 2015 r. w związku z zamachami terrorystycznymi w Paryżu oraz w Nicei, ale zdaniem władz miejscowych, prawdopodobieństwo zamachu pozostaje wysokie.

Ten sam stopień zagrożenia ze względu na różne przyczyny według MSZ jest m.in. w Kolumbii, Tajlandii, Indonezji, na Ukrainie, Kubie, Wielkiej Brytanii, Indiach czy też Arabii Saudyjskiej.

Są także ostrzeżenia stopnia pierwszego, które oznaczają tylko, by zachować tam ostrożność. Ma je np. Iran, gdzie w związku z trwającymi w wielu miastach protestami oraz trudnym do przewidzenia rozwojem sytuacji MSZ zaleca bezwzględne stosowanie się do poleceń sił porządkowych, unikanie przebywania w miejscach zgromadzeń publicznych oraz śledzenie bieżących komunikatów o sytuacji bezpieczeństwa.

Podsumowując, ostrzeżenia dla podróżujących dzielimy na:

  1. Zachowaj zwykłą ostrożność
  2. Ostrzegamy przed podróżą
  3. Nie podróżuj
  4. Opuść natychmiast

Czytaj też: MSZ przestrzega przed podróżą do Kolumbii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here