Oslo – atrakcje stolicy Norwegii z „Krzykiem” Muncha w tle

Oslo słynie z tego, że jest jednym z najdroższych miast na świecie. Jednak nie warto się od razu zrażać, gdyż Oslo atrakcje ma wyjątkowe. Znajdziecie tu oryginalne muzea i wspaniałe dzieła sztuki. Przekonajcie się, że stolica Norwegii to miasto idealne na weekendowy city break.

Twierdza Akershus (Oslo atrakcje)

oslo atrakcje
Twierdza Akershus. Fot. Shutterstock

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Oslo jest Twierdza Akershus. Ta górująca nad miastem twierdza pochodzi z XVII wieku i została wybudowana w miejscu wcześniejszego zamku z XIII wieku. Przez lata z sukcesem służyła miastu do obrony przed wrogimi wojskami, które nigdy nie zdołały jej przejąć. Dopiero podczas II wojny światowej, gdy Norwegia skapitulowała, zamek przeszedł w ręce Niemców. Dziś twierdza jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Na jej terenie znajdują się muzea: Muzeum Ruchu Oporu i Muzeum Sił Zbrojnych. Zobaczycie tu również Królewskie Mauzoleum. Jest to również siedziba norweskiego rządu.

Galeria Narodowa i Muzeum Edwarda Muncha

Ważne dla Oslo atrakcje to również te związane ze znanym norweskim mistrzem ekspresjonizmu – Edwardem Munchem. Jego najbardziej znane dzieło to „Krzyk”, które można podziwiać w Galerii Narodowej w stolicy Norwegii. Inne dzieła artysty, które tu zobaczycie to m.in. „Madonna” oraz „Popioły”. Warto pamiętać, że Galeria Narodowa to nie tylko dzieła Muncha. W tym jednym z największych muzeów sztuki w Norwegii zobaczycie ponad 4500 obrazów, około 900 rzeźb i prawie 50000 grafik oraz rysunków (z okresu od starożytności do 1945 roku).

Dzieła norweskiego mistrza ekspresjonizmu można podziwiać również w Muzeum Muncha. Jest to placówka całkowicie poświęcona norweskiemu artyście. Mieści się ona w nowoczesnym, modernistycznym, przechylonym budynku wzniesionym nad fiordem, który posiada aż 13 pięter. Muzeum może pochwalić się bogatymi zbiorami. Zobaczycie tu około 26 000 dzieł artysty, w tym niemal 1200 obrazów.

Pałac Królewski (Oslo atrakcje)

oslo atrakcje
Pałac Królewski w Oslo. Fot. Shutterstock

Znajdujące się w Oslo atrakcje związane są także z rządzącą w Norwegii rodziną królewską. Jednym z takich miejsc jest wybudowany w 1849 roku Pałac Królewski. Znajduje się on na końcu deptaka Karl Johans Gate, który jest idealnym miejscem na spacer po centrum Oslo. Rodzina królewska zamieszkuje tu od 1905 roku, ale część pomieszczeń jest udostępniona do zwiedzania z przewodnikiem. Pałac Królewski przyciąga tłumy szczególnie 17 maja, podczas największego norweskiego święta. Wtedy mieszkańcy gromadzą się na placu przed budynkiem, aby pozdrowić rodzinę królewską, w tym ważnym dla nich dniu. Warto również wziąć udział w uroczystej zmianie warty, która odbywa się codziennie przed pałacem.

Najciekawsze muzea w Oslo

Kon-Tiki Museum, w Oslo. Fot. China Crisis, Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.5

Oslo obfituje w wyjątkowe muzea, wśród których na pewno znajdziecie coś, co Was zainteresuje. Jednym z najciekawszych jest Norweskie Muzeum Ludowe, które jest największym skansenem w Norwegii i jednym z największych w Europie. Muzeum zostało otwarte 19 grudnia 1894 roku i zajmuje powierzchnię 140 tys. m². Odwiedzając skansen, zobaczycie 155 budynków pochodzących z norweskich wsi i miast, głównie z okresu od XVII do XIX wieku. Jednym z najstarszych obiektów jak kościół klepkowy Gol stavkirke, który powstał około 1212 roku. Ciekawszymi eksponatami są budynki zrekonstruowane z terenu miejskiego – przeniesiono tutaj kamienice ze sklepami, warsztatami i mieszkaniami, a także dawną stację benzynową.

Inne ciekawe muzea, które możecie odwiedzić w Oslo to:

  • Muzeum Fram – Muzeum statku polarnego „Fram” poświęcone historii norweskich odkryć i wypraw polarnych położone na półwyspie Bygdøy w Oslo.
  • Muzeum Narciarstwa w Oslo – najstarsze na świecie muzeum poświęcone narciarstwu.
  • Muzeum Kon Tiki – muzeum poświęcone ekspedycjom Thora Heyerdahla (norweskiego etnografa i podróżnika).
  • Centrum Pokojowe Nobla – muzeum, w którym dowiecie więcej o Alfredzie Noblu i laureatach ufundowanej przez niego nagrody.
  • Norweskie Muzeum Morskie – wystawa dotyczącą historii żeglugi i morskich wypraw.

Park Frogner

Jeśli po intensywnym zwiedzaniu Oslo, będziecie mieli ochotę odetchnąć, to wybierzcie się do Parku Frogner. Jest to miejsce stworzone przez norweskiego rzeźbiarza Gustawa Vigelanda i jego pracowników. Artyści umieścili tam 212 rzeźb z kamienia i brązu, przedstawiających łącznie prawie 600 postaci. Pierwsze dzieło Vigelanda – fontanna, powstało w 1907 roku. Od tego czasu z roku na rok przybywało coraz więcej rzeźb wokół fontanny, płaskorzeźb, ozdobnych mostków łączących brzegi stawu w parku. Park znany jest z górującej nad parkiem ogromnej kamiennej kolumny, uformowanej z sylwetek nagich ludzi w różnym wieku. Tworzy ją 121 postaci, z czego jedna jest autoportretem Vigelanda. Park to idealne miejsce, aby połączyć spacer z kontemplacją sztuki.

Rejs po fiordzie (Oslo atrakcje)

port w oslo w norwegii
Port w Oslo. Fot. Shutterstock

Oslofjord to zatoka łącząca Oslo z morzem. Jest najdłuższą zatoką w południowo-wschodniej Norwegii. Jedną z bardziej oryginalnych atrakcji w stolicy jest możliwość przepłynięcia się po fiordzie. W trakcie rejsu będziecie mogli podziwiać zabudowania Oslo z zupełnie innej perspektywy. Jest to również okazja, aby zobaczyć piękną przyrodę położoną tuż za gwarną częścią Oslo. Jest wiele firm oferujących rejsy po fiordzie. Warto poszukać trasy i atrakcji idealnych dla siebie.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też