Opuszczone miejsca na świecie w których jest coś tajemniczego (Top 9)

Opuszczone miasta, parki rozrywki, kościoły. W tych miejscach panuje niepokojąca atmosfera. Często opuszczone miejsca na świecie przypominają o pewnych tragediach, do jakich tam doszło. Na świecie są takich miejsc tysiące, my przedstawiamy zaledwie kilka, ale mogą Was zainteresować.

Park Disneya

ślizgawka wodna w opuszczonym parku wodnym Disney River Country
Disney River Country park wodny w USA opuszczony w 2001 roku. Fot. Quarax, CC BY-SA 4.0

Disney River Country to wodny park Disneya w USA, opuszczony po zamachach we wrześniu 2001 roku. Wtedy Amerykanie niechętnie korzystali z takich atrakcji z obawy przed terroryzmem. Rok później władze parku stwierdziły, że jeśli zainteresowanie odwiedzających nie wróci, będą musieli zamknąć park na zawsze. Tak też się stało. W Disney River Country na Florydzie hula tylko wiatr, a wstęp tam jest wzbroniony.

Czarnobyl i Prypeć

diabelski młyn w prypeci po katastrofie w czarnobylu
Prypeć w okolicy Czarnobyla, Ukraina. Fot. Pixabay

Po katastrofie atomowej w Czarnobylu miasto Prypeć momentalnie opustoszało. Część elektrowni jeszcze funkcjonowała, ale ludność w pośpiechu zostawiła swój dobytek, wywożąc tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Dziś zostawione jakby w biegu mieszkania, szkoły, szpitale i zakłady pracy są odwiedzane przez wycieczki. Promieniowanie na szlaku zwiedzania nie jest szkodliwe (przewodnicy są tam codziennie i nic im nie jest).

Czytaj także: Czarna turystyka czyli podróże tropem sensacji

Warto zaznaczyć, że bezpośrednio w wyniku katastrofy zginęło wyłącznie 28 osób, jedynie robotnicy sprzątający miejsce wybuchu, jednakże wokół wydarzenia narosły jednak legendy i mówiło się o niewiarygodnych liczbach. Nie ma to nic wspólnego z prawdą.

Borne Sulinowo

Dom oficera w Bornym Sulinowie
Dom oficera w Bornym Sulinowie. Fot. Taranchic, Shutterstock

Nie mylicie się, Borne Sulinowo i Kłomino to leżące nieopodal siebie polskie miasta-widma. Były miejscami stacjonowania wojsk radzieckich, a potem rosyjskich. Funkcjonowały tam szpitale, szkoły, sklepy. W garnizonie w Bornym Sulinowie była dyskoteka, teatr, kino, sala koncertowa. Zachował się m.in. opuszczony dom oficera. Były to zamknięte tereny, na które osoby postronne nie miały wstępu.

Wojska rosyjskie opuściły Borne Sulinowo dopiero po rozpadzie ZSRR, 12 października 1992 roku dosłownie z dnia na dzień. Wtedy na teren dotychczas zamkniętego poligonu wkroczyli Polacy i zaczęli odkrywać jakie zagadki kryły te tereny.

Czytaj więcej: Borne Sulinowo – opuszczone miasto w Polsce

Kłomino – polskie miasto widmo

Opuszczony kościół w Detroit

Opuszczony kościół st Agnes w Detroit
Opuszczony kościół St. Agnes w Detroit. Fot. Flickr

Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych zaniedbanych kościołów w Stanach i jednocześnie dowód, że opuszczone miejsca na świecie potrafią być piękne. W latach 20. XX wieku populacja Detroit rosła w szybkim tempie. Gdy w 1924 roku ukończono budowę kościoła św. Agnieszki, stał on w centrum gęsto zaludnionego obszaru. Około 50 lat później w tej okolicy wzrosła przestępczość, a budynki przy tej samej ulicy spalono. I choć konstrukcja kościoła w Detroit nie ucierpiała aż tak bardzo, wyludnienie spowodowało w efekcie powolny upadek świątyni.

Czytaj także: Opuszczone kościoły w Polsce

Miasteczko Oradour-sur-Glane

opuszczone miasteczko Oradour-sur-Glane
Opuszczone miasteczko Oradour-sur-Glane, Francja. Fot. Pixabay

Niektóre opuszczone miejsca na świecie kryją przerażającą historię i tak jest ze starą częścią miasteczka Oradour-sur-Glane we Francji. To pomnik tragedii do jakiej doszło tu w czasie II wojny światowej. Niemcy spacyfikowali miejscowość w odwecie za zabicie oficera SS przez francuski ruch oporu To co przeraża, to fakt, że Niemcy dokonali pomyłki i zniszczyli inną miejscowość, niż ta w której zabito oficera (Oradour-sur-Vayres). Opuszczone miasto często odwiedzają turyści, którzy chcą się dowiedzieć więcej o tej zbrodni. Oglądają m.in. kościół, w którym Niemcy spalili kobiety i dzieci podczas masakry.

Opuszczone miejsca – Wonderland

Opuszczone miejsca na świecie Wonderland w Chinach
Opuszczony Wonderland. Fot. Flickr

Opuszczone miejsca na świecie znajdują się także w Azji. Chiński park rozrywki to jedno z najbardziej intrygujących takich zakątków. Park-widmo znajduje się kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Pekinu i miał być atrakcją przyciągającą co roku miliony turystów. Budowa rozpoczęła się w latach 90., niestety nie została ukończona z powodu sporu inwestora z właścicielami ziem. Inwestycja została porzucona w 1998 roku i od tego czasu wszystkie próby wznowienia prac pozostały nieudolne. Dziś między szkieletami budynków spacerują czasami poszukiwacze wrażeń i fotografowie szukający ciekawych ujęć.

Opuszczony zamek Miranda w Belgii

Zamek Miranda w Belgii
Zamek Miranda w Belgii. Fot. Shutterstock

Takie opuszczone miejsca na świecie wprawiają w osłupienie. Zamek Miranda w Belgii jest po prostu zdumiewająco piękny, choć od lat niszczeje. Neogotycki zamek w 1866 r. w belgijskich Ardenach zbudowała szlachta z rodu Liedekerke-Beaufort. Musieli opuścić posiadłość wraz z nadejściem II wojny światowej. Po wojnie powstał tam sierociniec, który przestał funkcjonować w latach 80. Od tego czasu pozostaje opuszczony, a choć wielu inwestorów planowało przejąć budynek i go odnowić, do niczego takiego nie doszło.

Czytaj także: Opuszczone miejsca w Polsce

Statek widmo na rzece Ohio

Wrak statku z 1902 roku straszy w korycie rzeki Ohio niedaleko Cincinnati w Stanach Zjednoczonych. Niegdyś był to wycieczkowiec parowy pływający po Nowym Jorku, z którego turyści mogli fotografować m.in. Manhattan. Wykorzystano go w obu wojnach światowych, a następnie wycofano z eksploatacji i obecnie niszczeje w gęstwinie. Od ponad 30 lat spoczywa w jednym z mniejszych dopływów Ohio i aż dziwne że takie opuszczone miejsca na świecie jeszcze istnieją, ponieważ na ponowne odkrycie czekał całkiem długo. Ciekawostką jest, że na jego pokładzie pływał także Thomas Edison, który przeprowadzał tam również eksperymenty z telegrafii.

Opuszczona Kraina Oz

Dziewczynka idzie żółtą drogą w Krainie Oz
Land of Oz, opuszczony park tematyczny w Karolinie Północnej, USA. Fot. Flickr

Historia Dorotki z Kansas, która trafiła do krainy Oz, to jedna z najbardziej znanych amerykańskich powieści literatury dziecięcej. Bajka przynosiła niezłe dochody twórcom parku tematycznego Kraina Oz. Otwarto go w 1970 roku na górzystym terenie w Karolinie Północnej. Już pierwszego sezonu przyciągnął 400 tys. odwiedzających.

Pięć lat później miejsce to zniszczył ogromny pożar, w wyniku czego włamywacze wykradli wyposażenie i pozostałe rekwizyty. W 1980 r. park musiał zakończyć swoją działalność i od tamtego czasu uzupełnia najbardziej przerażające opuszczone miejsca na świecie. Zmienia się to każdej jesieni, kiedy to na krótki czas odwiedzający mają możliwość zobaczyć tę dziwaczną ruinę.

Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
24,213ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze