O tych atrakcjach wielkich miast ludzie nie mają pojęcia (6 hitów)

Sagrada Familia do odwiedzenia w Barcelonie, Big Ben do zaliczenia w Londynie, a w Nowym Jorku trzeba odwiedzić Statuę Wolności. A gdyby tak zobaczyć coś innego, być może ciekawszego? Oto atrakcje wielkich miast spoza przewodników, o których ludzie często nie mają pojęcia.

Barcelona – dzielnica gotycka

Dzielnica Barri Gòtic, Barcelona
Dzielnica Barri Gòtic, Barcelona. Fot. Pixabay

W Barcelonie roi się od atrakcji: kościół Sagrada Familia, Park Güell,
Casa Milà, La Rambla i Camp Nou
można znaleźć w każdym przewodniku i planie każdej wycieczki.

Tymczasem tuż przy La Rambli znajduje się dzielnica gotycka: Barri Gòtic. To średniowieczna część miasta o niepowtarzalnym klimacie. Między La Ramblą, Via Leietana, rondem Sant Pere i wybrzeżem Morza Śródziemnego znajdziemy pięknie zdobione krużganki, gotyckie łuki, ornamentowane fasady średniowiecznych budynków, wąziutkie uliczki i mnóstwo fascynujących zakamarków.

Ta część miasta lokowana była już w IV w. Większość zabytków pochodzi z XIII i XIV w.

Rzym – Termy Karakalli

Termy Karakalli, Rzym. Fot. David Edgar, CC BY-SA 3.0

Odwiedzający Rzym najczęściej stawiają na Koloseum, Forum Romanum, fontannę di Trevi, Watykan i Panteon. To bynajmniej nie wszystko w tym pełnym zabytków mieście.

Jednym z mniej znanych miejsc są świetnie zachowane termy rzymskie, czyli łaźnie. Termy Karakalli budowano od 206 roku naszej ery. Oddano je do użytku za panowania Karakalli w 216 lub 217 roku, stąd ich nazwa.

Na 12 hektarach znajdowało się piękne starożytne spa. Były szatnie i sala do ćwiczeń gimnastycznych, wypoczywalnie i sale masażu. Prawdopodobnie znajdowały się tam także biblioteki. Zbudowano tam łaźnie rzymskie, a także obowiązkowo baseny z zimną i gorącą wodą (frigidarium i caldarium). Na zewnątrz umiejscowiono plac, na którym rozgrywano zawody sportowe. Całość była pięknie zdobiona mozaikami i malowidłami.

Jako ciekawostkę można dodać, że pierwszy koncert trzech tenorów można było usłyszeć w 1990 r. właśnie w Termach Karakalli.

Paryż – Katakumby

Katakumby paryskie
Katakumby paryskie. Fot. Pixabay

Wieża Eiffla? A może coś ciekawszego? Katakumby paryskie ciągną się pod miastem tworząc sieć liczącą łącznie 500 km długości! To pozostałość po kamieniołomach, które działały jeszcze za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Ten, kto czytał Nędzników Victora Hugo, pamięta zapewne że część akcji powieści osadzono właśnie tutaj. Hugo często bywał w katakumbach.

Do katakumb w 1786 roku znoszono zwłoki z paryskich cmentarzy. Król Ludwik XVI wydał taki rozkaz, by zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii dżumy w przeludnionym Paryżu. Z kolei podczas II wojny światowej, w katakumbach konspirował francuski ruch oporu

Dziś można zwiedzać część kamieniołomów, w tym Rotundę Piszczeli i Grobowiec Gilberta. Wejście do katakumb znajduje się przy stacji metra Denfert-Rochereau.

Nowy Jork – budynek z Przyjaciół

Budynek z Przyjaciół, 90 Bedford Street, Manhattan, Nowy Jork
Budynek z Przyjaciół, 90 Bedford Street, Manhattan, Nowy Jork. Fot. Flickr

Są tu fani Przyjaciół? Ten najbardziej znany i kasowy amerykański sitcom do tej pory pozwala zarabiać czołowej szóstce głównych aktorów grube miliony. My kochamy ten serial!

Faktycznie serial Przyjaciele realizowany był w studiach w Los Angeles, a scenografie głównych lokacji takich jak mieszkanie Monici, czy kawiarnia Central Perk zostały zbudowane całkowicie od zera. Nie ma w Nowym Jorku także fontanny z czołówki serialu (również powstała w studio). W filmie wykorzystano zbiór ujęć z Nowego Jorku nagranych odpowiednio wcześniej.

Jednym z nich jest najazd na dom, w którym mieszkają tytułowi przyjaciele. To typowy nowojorski budynek mieszkalny mieszczący się na Manhattanie pod numerem 90 Bedford Street w Greenwich Village. W środku nie były realizowane żadne zdjęcia. Także kawiarnia na parterze budynku nie jest tą występującą w serialu. Mimo to zmierzają tam wycieczki fanów, a miejsce to jest bardzo często fotografowane, choć oczywiście nie tak popularne jak Statua Wolności, Central Park czy Times Square.

Londyn – London Dungeon

London Dungeon kryje się w tym samym budynku co Akwarium, przy London Eye. Fot. Pixabay

Big Ben i budynek parlamentu, katedra Westminsterska, wielki diabelski młyn London Eye, Tower Bridge, Tower of London i Buckingham Palace – te atrakcje są w każdym przewodniku. A czy znaliście London Dungeon?

Tuż przy London Eye można zajrzeć do ciemnych lochów i dać się przestraszyć. Możemy przenieść się w mroczne czasy, kiedy miastem rządził Kuba Rozpruwacz i zobaczyć średniowieczne narzędzia tortur. To swoiste muzeum horroru jest pełne efektów specjalnych i interaktywnych atrakcji. Tylko dla osób lubiących się bać.

Praga – Zamek Karlštejn

Zamek Karlštejn. Fot. Arkadiusz Zarzecki, CC BY-SA 3.0

W Pradze wiele jest pięknych zabytków i ciekawych zakątków, takich jak Złota Uliczka, zamek na Hradczanach, most Karola, Rynek Staromiejski, ratusz, archikatedra czy też Tańczący Dom. Warto wybrać się jednak na obrzeża miasta, najlepiej pociągiem lub samochodem, by poznać jedną z piękniejszych warowni w Czechach – zamek Karlštejn. Autem z Pragi dojedziemy tam w około 40 minut.

Forteca pochodzi z XIV wieku i została zbudowana za czasów Karola IV. Jej najcenniejszym zabytkiem jest ślicznie zdobiona kaplica Świętego Krzyża, ornamentowana w bizantyjskim stylu i zdobiona 2200 szlifowanymi kamieniami oraz pięknymi obrazami.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

  1. To jakas pomyłka – chyba, bo dla nas to jedna z głównych atrakcji. To widac po tlumach ciagle mijanych ludzi. Kompletnie sie nie zgadzamy z tym tekstem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
27,006ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze