Nowe lotnisko grozi zniszczeniem Machu Picchu

W pobliżu słynnego Machu Picchu ma wkrótce powstać lotnisko. Jednak budowa wiąże się z dużymi kontrowersjami, zwłaszcza że eksperci obawiają się zniszczenia  inkaskiego zabytku.

Lotnisko ma powstać w miejscowości Chinchero, leżącej pomiędzy Cuzco i Machu Picchu. Pomysł ten narodził się już 6 lat temu, jednak prace nie ruszyły aż do stycznia tego roku. Inwestycja od samego początku wzbudza mocno mieszane opinie: pomysłodawcy twierdzą, że pomoże w rozwoju turystyki, naukowcy sądzą, że przyczyni się do zniszczenia ruin starożytnego miasta.

Skąd taka rozbieżność w ocenie przedsięwzięcia? W ciągu 6 lat od powstania pomysłu budowy lotniska do teraz wiele czynników się zmieniło. Zwiększyła się liczba turystów (w 2017 roku było ich w Machu Picchu aż 1,5 miliona!), przez co władze odczuwają dużą presję, by polepszyć dostępność zabytku i ułatwić odwiedzającym zwiedzanie. 

Obawy dotyczące nowego lotniska

I choć zwiększenie liczby turystów oddziałuje pozytywnie na wpływy do budżetu i lokalną gospodarkę, to jednak wiąże się również z dużym zagrożeniem dla samego istnienia ruin, które mogą zostać po prostu zadeptane. Peruwiańscy naukowcy dowodzą, że teren Świętej Doliny Inków najprawdopodobniej nie wytrzyma naporu turystów. Oprócz tego nowe lotnisko zaburzy dostarczanie wody do Cusco oraz zniszczy na zawsze tamtejszy krajobraz. Dodatkowo w projekcie portu wykryto liczne błędy i nieprawidłowości, zarówno techniczne jak i administracyjne czy prawne.

Z kolei ekonomiści uważają, że nowe lotnisko może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego pod względem finansowym. Turyści i touroperatorzy mogą wybierać bliższy port lotniczy i omijać Cusco. Wydadzą tym samym mniej pieniędzy na noclegi, przejazdy i wyżywienie, co na pewno odczują lokalni przedsiębiorcy. Pomysł na zwiększenie przychodów może zakończyć się nie tylko fiaskiem, ale nawet przynieść więcej szkody niż pożytku.

Budowa lotniska już ruszyła, ale wielu ludzi ma nadzieję, że zostanie jak najszybciej wstrzymana. Wystosowano już nawet petycję w tej sprawie do rządu Peru. Jaki będzie jej efekt zobaczymy wkrótce.

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,989ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze