Najlepsze miasta na kulturalny city break w Europie! Na liście polskie miasto!

Wielu podróżników ma swój własny pomysł na podróżowanie. Jedni wybierają aktywny tryb, inni wolą pozwiedzać, a jeszcze inni poleniuchować w pięknych okolicznościach przyrody. Są też tacy, którzy szukają kulturalnych uniesień wybierając kierunki, gdzie będą mogli nakarmić swoją duszę niezwykłymi doznaniami przepełnionymi sztuką. W Europie jest wiele miejsc o dużym znaczeniu kulturalnym. Gdzie jest ich najwięcej? Wybrano TOP 15 najlepszych europejskich miast na kulturalny city break!

Badania przeprowadzała firma Uswitch. Eksperci zbadali, ile muzeów, teatrów, zabytków i wycieczek kulturalnych przypada na 100 000 mieszkańców w europejskich miastach, a potem przyznali punkty – od 1 do 10. Kto tych punktów zdobył najwięcej? Jakie miasta wybrać w pierwszej kolejności?

Oto 15 najlepszych miast na kulturalny wypad w Europie:

 1. Praga
 2. Amsterdam
 3. Dublin
 4. Rzym
 5. Monachium
 6. Kopenhaga
 7. Budapeszt
 8. Londyn i Berlin (ex aequo)
 9. Mediolan
 10. Wiedeń
 11. Madryt
 12. Lizbona
 13. Warszawa
 14. Paryż

Zwycięzcą rankingu jest Praga z wynikiem 9,85 pkt. Miasto znane jest z wielu zabytków, a 200 historycznych parków czy skwerów robi wrażenie. Znajdują się tu również popularne punkty orientacyjne jak np. Tańczący Dom. W sumie na 100 tys. mieszkańców Pragi przypada 15 tego typu obiektów.

Drugie miejsce zajął Amsterdam, co niektórych może dziwić ze względu na imprezową reputację. Tutaj na 100 tys. osób przypada 8 muzeów. Najchętniej odwiedzane to: Rijksmuseum, Muzeum Vincenta van Gogha i Dom Anny Frank. Miasto słynie też z zabytkowych budowli i parków o historycznym znaczeniu np. Pałac Królewski i Rembrandtplein. Stolica Holandii otrzymała bardzo wysoki wynik: 9,81.

I 3. miejsce z 9,48 punktami przypadło tętniącemu życiem Dublinowi. Pierwsze twoje skojarzenie, to na pewno tradycyjne irlandzkie puby. Nie możesz nie wejść choć do jednego z nich, żeby poznać kulturę Irlandczyków. Tutaj przypada 8,5 kulturalnych punktów orientacyjnych na 100 tys. osób, m.in. katedry Kościoła Chrystusowego i św. Patryka.

W liście znalazł się też polski akcent. 14. miejsce zajęła Warszawa, wyprzedając Paryż.

City breaki cieszą się dużą popularnością. Krótkie wypady do jednego z ulubionych miast mogą być wspaniałe! Polacy wybierają taką formę wypoczynku coraz częściej z kilku powodów.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,890ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze