Który kraj miał kiedyś całkiem białą flagę, która z nich ma inny kształt niż wszystkie, a które kolory pojawiają się na flagach najczęściej? Oto garść ciekawostek o flagach: części z nich na pewno nie znałeś!

Poprzedni

1. Takie same flagi

Takie same lub bardzo podobne flagi ma wiele państw świata. Europejskie przykłady to Irlandia i Włochy (ich flagi różnią się jednym kolorem: we fladze Irlandii jest on pomarańczowy, a u Włochów czerwony), a także Holandia i Luksemburg (flaga Luksemburga jest dłuższa i jaśniejsza).

Czad ma niemal identyczną flagę co Rumunia. Jedyna różnica to intensywność kolorów. Czad ma nieco ciemniejszy odcień niebieskiego.

Flaga Indonezji przypomina do złudzenia flagę Monako. Monako zgłosiło nawet pretensje do użycia takiego wzoru flagi przez Indonezję, ale okazało się, że Indonezyjczycy byli pierwsi. Jedyna różnica między flagami to proporcje. Indonezyjska ma wymiary podane w skali 2:3, a Monako 4:5. Polska flaga będąca kolorystycznym odwróceniem flag Monako i Indonezji, ma proporcje 5:8.

W 1936 r. cywilna flaga Haiti była identyczna jak flaga Liechtensteinu. W sitcomie Teoria Wielkiego Podrywu pada informacja, że kraje te o tym fakcie dowiedziały się zupełnie przez przypadek na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w III Rzeszy w 1936 roku. W rzeczywistości Haiti nie wystąpiło na tych igrzyskach. Ale informacja o flagach jest prawdziwa: w 1936 r. kraje te miały identyczne barwy narodowe.


blank
Flagi Włoch i Irlandii są bardzo podobne do siebie. Fot. Pixabay
Poprzedni

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here