Myślisz o przeprowadzce? Zobacz 10 krajów, w których kobietom żyje się najlepiej

Zastanawiasz się czasem, czy w innych krajach kobiety mają łatwiej? Czy kobietom żyje się lepiej? A może nie masz powodów do narzekania, bo masz świetną pracę, czujesz się bezpiecznie i masz czas na swoje pasje? Tak czy inaczej powinien zainteresować Cię ranking The US News & World Report. Dzięki niemu dowiesz się, gdzie kobietom żyje się najlepiej.

Jak informuje Business Insider, państwa oceniano w pięciu kategoriach:

 • prawa człowieka
 • równość płci
 • równość płac
 • bezpieczeństwo
 • postępowość

Kolejny raz państwa skandynawskie zdominowały szczyt listy krajów, w których kobietom żyje się najlepiej. Czy wyniki zaskakują? Przedstawimy Ci listę pierwszej dziesiątki krajów, w których wg. przeprowadzonych badań, kobiety mają najlepsze warunki do życia. 9000 ankietowanych kobiet w 80 krajach oceniało wspomniane kryteria. I o ile te dotyczące bezpieczeństwa, równości płci, postępowości czy praw człowieka zdają się się nie być mocno problematyczne w obecnych czasach, to jednak największym mankamentem wielu krajów jest bez wątpienia równość płac. I to wyraźnie widać w rankingu.

Niemcy – najbardziej postępowy kraj świata

Niemcy
Fot. Roman Kraft/ Unsplash

Niemcy uznano za jedno z najbardziej postępowych państw świata (9,8 pkt.). Pozostałe kategorie jednak odsłoniły mankamenty, dlatego kraj zajął 10. miejsce.

Nowa Zelandia – bezpieczeństwo kobiet

8,6 pkt. Nowa Zelandia zdobyła za przestrzeganie praw człowieka. A aż 10 za bezpieczeństwo kobiet. 5,8 pkt. za równość płac i 7,3 za równość płci.

Fot. Andres Iga/ Unsplash

Australia – wysoka jakość życia

W Australii żyje się dobrze obu płciom. Jakość życia jest wysoka. Jednak nota za równość płac wynosi jedynie 4,9 pkt.

Unsplash

Szwajcaria – bezpieczne miejsce na ziemi

Szwajcaria broni swojego 7. miejsca kolejny rok. W każdej kategorii zdobyła powyżej 8 pkt., a za bezpieczeństwo nawet 10 pkt.

Unsplash

Finlandia – pierwszy kraj na świecie z prawem głosu dla kobiet

Finlandia ma wysokie wyniki we wszystkich kategoriach. Nawet kategoria równości płac osiągnęła tu notę 9,6 pkt.

Finlandia
Fot. Shutterstock

Holandia – równość płci

Jeśli chodzi o Holandię jej pozycję obniżyły punkty (6,9 pkt.) za równość płac.

kwitnące tulipany w holandii z wiatrakiem w tle
Fot. Shutterstock

Norwegia – równość płac

Czwarte miejsce zawsze jest najgorsze, bo poza podium. W tym przypadku jednak Norwegia może się cieszyć. To dobra pozycja w rankingu krajów, w których kobietom żyje się najlepiej. Co ważne, najwyższy wynik zdobyła za równość płac – 9,9.

Norwegia
Fot. Shutterstock

Kanada – kobietom żyje się najlepiej

Trzecie miejsce zajmuje Kanada. Mimo, że w czterech kategoriach otrzymała powyżej 9 punktów, to jednak za równość płac przyznano jej 7,5.

dziewczyna siedząca w kajaku na szmaragdowym jeziorze
Fot. Shutterstock

Dania – spadła o jedną pozycję

W tym roku Dania ustąpiła z miejsca lidera. Spada o jedno oczko mimo, że za równość płac otrzymała aż 10 pkt.

kanały w Kopenhadze o zachodzie słońca
Fot. Shutterstock

Szwecja – w tym kraju kobietom żyje się najlepiej

Zwycięzcą rankingu krajów, w których kobietom żyje się najlepiej jest właśnie Szwecja! Otrzymała 10 punktów za postępowość, 9,9 punktów za równość płac, 9,8 za prawa człowieka, 9,6 za bezpieczeństwo i 9,6 za równość płci.

Szwecja
Ines dAnselme/ Unsplash

Zobacz też: Najbardziej niebezpieczne dla kobiet kraje na świecie

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Podobne artykuły

11 KOMENTARZE

 1. No śmiech na sali. Szwecja jest teraz wogole bezpiecznym krajem dla kogokolwiek a tym bardziej dla kobiet. Co za zakłamanie, ciekawe kto tak naprawdę robił ten ranking!

  • W przeciwieństwie do Polski, gdzie grupę siedzących na chodniku kobiet można bezkarnie skopać… Polska jest bezpieczna dla białych heteroseksualnych kiboli. I dla nikogo więcej.

 2. Bohhahahahhahaa Szwecja najlepszym krajem dla kobiet , Holandia , Niemcy ze swoimi sylwestrami szkoda że jeszcze Belgii i Francji nie ma że o GB nie wspomnę – te kraje gwarantują niewątpliwie niezapomniane wrażenia

 3. Ale pieprzycie głupoty. Tak samo w Polsce można dostać w mordę i być zgwalconym. Tyle że w Szwecji głównie tyczy to po prostu środowisk kolorowych na kolorowych dzielnicach. Mieszkając w normalnej okolicy nie ma z tym problemu. No chyba że ktoś lubi mieszkać z kolorowymi.
  Mieszkam tu 20 lat. Daleko od ch.wni Malmo Stocka czy innych spedow. Tu wychowałam swoje córki i nigdy nie było problemu z poczuciem bezpieczeństwa.
  Możliwości kształcenia (za darmo) oraz jakosc zycia które daje panstwo szwedzkie są bez porównania lepsze od tego co oferuje kaczystan.

 4. Biedne te kobietki, że ciągle muszą akcentować „prawa człowieka”, wciąż mając jakieś kompleksy i poczucie niższości, że trzeba za tę płeć walczyć… Dobrze, że ja nigdy się do nich nie zaliczałam.

 5. A co Business Insider ma na myśli, oceniając „postępowość”? Moralność prymitywniejszą niż z czasów kamienia łupanego, jak to jest dzisiaj w zwyczaju? Czy terror, że mężczyzna nie może przepuścić kobiety w drzwiach, bo to „seksizm”?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,990ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze