W niektórych państwach nadal rządzi monarcha. Część władców pełni jedynie rolę reprezentacyjną, a jeden z nich jest nawet pilotem samolotu! Ale są też tacy władcy, którzy nadal sprawują realne rządy. Choć w dzisiejszych czasach posiadanie króla wydaje się niektórym archaizmem, te monarchie świata mają się dobrze.

Poprzedni

1. Wielka Brytania

To najbardziej medialna monarchia świata. Wiele osób interesowało się chociażby osobą księżnej Diany, niezmiennie zainteresowanie wzbudza obecnie panująca Elżbieta II, a w dzisiejszych czasach z łatwością można śledzić doniesienia o royal baby.

Jaka będzie przyszłość monarchii? Niektórzy twierdzą, że po śmierci królowej rządów nie przejmie król Karol, ale odda tron synowi, Williamowi. Jeszcze bardziej radykalni spodziewają się, że być może monarchowie w ogóle zrzekną się tronu. Inni wskazują, że to niemożliwe. Władza wykonawcza króla jest od lat symboliczna, a rodzina królewska cieszy się szacunkiem i spaja społeczeństwo, zbyt wiele osób się z nią utożsamia. Mimo, że po śmierci księżnej Diany nastąpił kryzys wizerunkowy.

Niezależnie od tego, ile przeżyje królowa Elżbieta (a życzymy jej rządzenia jak najdłużej w zdrowiu), scenariusz na wypadek jej śmierci jest gotowy od 1953 roku. Zmieni się wszystko. Zostanie wprowadzona żałoba narodowa, drukowane będą nowe banknoty i wybijane monety, zmieni się treść hymnu (z God Save the Queen, czyli Boże chroń królową, z powrotem na God Save the King, czyli Boże chroń króla, jak to było za czasów jej ojca). Według oficjalnego protokołu najwygodniej, żeby Elżbieta umarła w pałacu.

Obecnie królowa Elżbieta II ma 93 lata, a jej mąż Filip, książę Edynburga, 97. By Elżbieta rządząca obecnie Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz 15 innymi krajami pobiła rekord długości samodzielnych rządów na świecie, musiałaby panować jeszcze ponad trzy lata. Historię brytyjskiej rodziny królewskiej pokazuje godny polecenia serial The Crown w serwisie Netflix.

Czytaj także: Atrakcje Anglii


królowa elżbieta II
Królowa Elżbieta II. Fot. Pixabay
Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here