20 km dróg zamkniętych w Londynie – miasto ogłasza dzień bez samochodów

22 września 2019 roku centrum Londynu stanie się zupełnie nieprzejezdne dla samochodów. Burmistrz miasta ogłosił Dzień Czystego Powietrza.

Londyn zmaga się z problemem zanieczyszczonego powietrza. Smog coraz bardziej daje się we znaki mieszkańcom stolicy, dlatego burmistrz Sadiq Khan postanowił wprowadzić radykalne kroki. Wyłączenie z ruchu 20 km dróg w samym centrum ma pomóc nie tylko obniżyć poziom zanieczyszczeń, ale także pokazać londyńczykom, że ich miasto może wyglądać i funkcjonować zupełnie inaczej niż do tej pory.

Według najnowszych doniesień ponad 2 miliony londyńczyków mieszka na terenach, gdzie znacząco przekroczone są normy występowania NO2 (dwutlenku azotu). W tym należy liczyć ponad 400 000 dzieci i osób poniżej 18. roku życia. Nic dziwnego zatem, że miasto chce wprowadzić działania zapobiegawcze. Zwłaszcza, że obecnie zanieczyszczenie powietrza jest piątym pod względem śmiertelności czynnikiem wpływającym na ludzi. Zatrute powietrze pociąga za sobą więcej ofiar niż złe odżywianie, alkohol i używki razem wzięte.

W Londynie za ponad połowę zanieczyszczeń w powietrzu odpowiadają samochody. Zwiększa to ryzyko wystąpienia astmy, nowotworów, a nawet demencji u osób wystawionych na działanie szkodliwych emisji NO2. Skutkuje to tysiącami przedwczesnych śmierci każdego roku. Dzień Czystego Powietrza ma pomóc miastu odetchnąć. W tym czasie oprócz wstrzymania ruchu będzie miało miejsce wiele wydarzeń na wolnych od samochodów ulicach. 

Urząd burmistrza ma nadzieję, że dzięki wprowadzeniu takiego specjalnego dnia, uda się przekonać mieszkańców do możliwości nieco innego życia w mieście. Nie jest to pierwsze tego typu działanie. W kwietniu Londyn jako pierwsze miasto na świecie wyznaczył Strefę Ultraniskiej Emisji, gdzie przez całą dobę 7 dni w tygodniu wjechać mogą jedynie samochody spełniające bardzo wyśrubowane kryteria dotyczące emisji spalin.

Efekty wyłączenia z ruchu 20 km dróg na jeden dzień nie będą wystarczające, by oczyścić miasto ze smogu. Ale pozwolą choć w jedną niedzielę odetchnąć w miarę czystym powietrzem.

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,985ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze