Kopenhaga – atrakcje baśniowego miasta

Zastanawiając się jaki zakątek Skandynawii warto odwiedzić, koniecznie wpiszcie na swoją listę stolicę Danii. Kopenhaga atrakcje ma związane z duńską monarchią, twórczością Hansa Christiana Andersena i te nawiązujące do kanałów i wodnej historii. Odkryjcie uroki tego baśniowego miasta!

Mała Syrenka

Zwiedzanie Kopenhagi warto rozpocząć od najbardziej znanej atrakcji miast – Małej Syrenki. Pomnik pół-kobiety, pół-ryby, stojący dumnie w kopenhaskim porcie jest symbolem stolicy Danii. Rzeźba powstała w roku 1909, kiedy to Carl Jacobsen – syn założyciela browaru Carlsberg, zafascynował się historią przedstawioną w balecie Mała Syrenka, na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena. Wystawiony w Teatrze Królewskim w Kopenhadze spektakl stał się inspiracją do ufundowania posągu, który dziś jest chętnie odwiedzany przez Duńczyków i turystów. Kopenhaska Syrenka jest podobno siostrą warszawskiej pół-kobiety, pół-ryby. Jak mówi legenda, obie z morskich głębin przypłynęły do wybrzeży Bałtyku w okolicach Gdańska – jedna udała się w górę Wisły, a druga dopłynęła do Kopenhagi.

Ogrody Tivoli (Kopenhaga atrakcje)

kopenhaga atrakcje
Park Rozrywki Tivoli. Fot. Shutterstock

Warto wiedzieć, że Kopenhaga atrakcje ma znane ma na całym świecie. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w stolicy Danii są Ogrody Tivoli, które są drugim najstarszym parkiem rozrywki na świecie. Ten wyjątkowy kompleks rekreacyjny, zajmujący ok. 88000 m2 skrywa wieje atrakcji m.in. 37 restauracje i kawiarnie, wesołe miasteczko czy salę koncertową Tivolis Koncertsal. Organizowane są tu wszelkiego rodzaju zabawy, festyny, jarmarki, koncerty, a nawet występy baletowe. Jest to miejsce niezwykłe, które przyciąga na spacery pośród kwiatowych kompozycji oraz na wydarzenia, umilające czas mieszkańcom i turystom. To, co może zaskoczyć Was podczas wizyty w tym miejscu, to wiele unikalnych budynków np. średniowieczny zamek czy pałac mauretański.

Ny Carlsberg Glyptotek

Tuż obok Ogrodów Tivoli Kopenhaga atrakcje skrywa wyjątkową i wartą zobaczenia. Ny Carlsberg Glyptotek to okazałe muzeum i galeria sztuki. Miejsce to założył w 1882 roku Carl Jacobsen, syn założyciela browaru Carlsberg (ten sam, który ufundował Małą Syrenkę). Postanowił on udostępnić swoją kolekcję sztuki mieszkańcom Kopenhagi. Odwiedzając placówkę będziecie mieli okazję podziwiać spore zbiory starożytnych i nowożytnych rzeźb. Warta zobaczenie jest także jedna z największych, poza Włochami, kolekcji etruskich. Koniecznie zajrzyjcie też do piwnic gmachu, gdzie przechowywane są mumie oraz inne eksponaty przywiezione z Egiptu. Odwiedziny w Ny Carlsberg Glyptotek to dla Was również okazja, aby podziwiać dzieła Moneta, Van Gogha, Maneta, Gauguina czy Cézanne’a.

Nyhavn

kopenhaga atrakcje
Kanał w Kopenhadze. Fot. Shutterstock

Nyhavn, czyli Nowa Przystań, to urokliwa i niezwykle bajkowa część Kopenhagi. To, co przyciąga tu turystów, to kolorowe fasady budynków oraz statki i łodzie zacumowane przy nabrzeżu. Warto się tu wybrać, jeśli macie ochotę pospacerować, skosztować pysznej kuchni w jednej z modnych restauracji, czy po prostu zrobić sobie idealne zdjęcia. Mówi się, że Nyhavn nigdy nie śpi, bo ulokowane tu gęsto bary otwarte są 24 godziny na dobę. Będąc nad kanałem, warto wybrać się w rejs statkiem. Podczas wycieczki będziecie mogli podziwiać kopenhaską operę, zespół pałaców Amalienborg i Christianborg, Bibliotekę Królewską oraz pomnik Małej Syrenki.

To również może Was zainteresować: Bornholm – ciekawostki i atrakcje.

Pałace (Kopenhaga atrakcje)

Pałac Rosenborg – Kopenhaga. Fot. Shutterstock

Warto wspomnieć, że Kopenhaga atrakcje ma związane z duńską monarchią. Wśród nich koniecznie wybierzcie się do pałaców, które mocno nawiązują do historii kraju i zachwycają swoim wyglądem. W stolicy Danii znajdziemy kilka miejsc, które muszą znaleźć się na Waszej liście. Są to:

  • Kompleks pałacowy Christiansborg – dawny zamek królewski, który do 1794 roku był siedzibą królów Danii w Kopenhadze. Dziś jest siedzibą parlamentu duńskiego, znajdują się tu też biura rządu oraz muzea. Cały kompleks znajduje się na Wyspie Zamkowej, która w średniowieczu była zalążkiem Kopenhagi.
  • Rokokowy kompleks pałacowy Amalienborg – obecnie zamieszkany przez członków rodziny królewskiej. Przed budynkiem odbywa się uroczysta zmiana warty.
  • Zamek Rosenborg – pałac był siedzibą monarchów. Obecnie znajduje się tu muzeum, w którym podziwiać można m.in. królewskie klejnoty.

Duńskie Muzeum Narodowe

Odkrywając wyjątkowe zakątki stolicy Danii, warto poznać również historię kraju. Miejscem, które przybliży Wam jego dzieje, jest Muzeum Narodowe. Jest to największe muzeum Skandynawii, w którym zobaczycie przebogate zbiory opowiadające o historii narodu duńskiego od czasów Wikingów do współczesności. Na odwiedzających czekają eksponaty prehistoryczne, starożytne i średniowieczne związane z twórczością Danii. Nie brakuje tu także wspaniałych zbiorów etnograficznych z całego niemal świata. Zobaczcie na własne oczy dzieła i wyroby: Indian amerykańskich, ludów Afryki, Indonezji, Chin, Japonii, Azji oraz bardzo obszerną prezentację kultury eskimoskiej.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też