Kiedy odbył się pierwszy lot samolotem?

Gdy wsiadamy do samolotu, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że lotnictwo to dość młoda forma transportu. Ma niewiele ponad 100 lat. Kiedy odbył się pierwszy lot samolotem? Sprawdź!

Pierwszy lot samolotem

Powszechnie przyjmuje się, po raz pierwszy człowiek uniósł się w powietrze sterowanym samolotem silnikowym 17 grudnia 1903 roku. Byli to Amerykanie – bracia Orville i Willbur Wright. Miało to miejsce na wydmach niedaleko Kitty Hawk w stanie Północna Karolina na wybrzeżu Atlantyku. Sami skonstruowali swój samolot. Był to dwupłatowy Wright Flyer.

Ile trwał pierwszy lot samolotem?

Bardzo krótko… zaledwie 12 sekund, przelatując tylko odległość 36 metrów. Ale był to ważny krok w rozwoju lotnictwa. Tego samego dnia bracia Wright jeszcze czterokrotnie podnosili swoją maszynę do lotu. Najdłuższy z nich trwał prawie minutę i udało się przelecieć 279 metrów.


Już dwa lata później jednemu z braci Wright udało się przelecieć prawie 25 mil, zaś jego lot trwał 39 minut. Tymczasem 14 maja 1908 roku odbył się pierwszy lot z pasażerem. Był nim Charlie Furnas. Pod koniec tego samego roku na pokład wsiadła pierwsza pasażerka. Była nią pani Hart O. Berg.

pierwszy lot samolotem - samolot Wright FLyer - Flyer I

Pierwszy samolot silnikowy na świecie Flyer I, którym bracia Wright wykonali pierwsze loty jest obecnie eksponatem w National Air and Space Museum w Waszyngtonie.

Nie tylko bracia Wright

Pierwszy sterowany lot samolotem w Europie odbył się 13 września 1906 roku. Dokonał tego Alberto Santos Dumont na samolocie No.14 bis, przelatując 220 metrów w 22 sekundy. Niektórzy uważają, że to właśnie maszyna Santos-Dumonta była pierwszym udanym samolotem, gdyż posiadała podwozie, które umożliwiało start bez pomocy wiatru czy szyny z płaskiego terenu.

Ktokolwiek był pierwszy, era samolotów zaczęła się na dobre na początku XX wieku. Już w 1919 roku samoloty zaczęto wykorzystywać do regularnych przewozów. Pierwsze było niemieckie towarzystwo lotnicze „Luftreederei”, które odbywało regularne rejsy na trasie: Berlin – Lipsk – Weimar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here