Na pewno nie raz widzieliście dziwne, nieproporcjonalne mapy i zastanawialiście się, czy Grenlandia naprawdę jest tak wielka i jak tak naprawdę wygląda Australia.

Odwzorowanie kuli na płaszczyźnie od wieków przysparzało trudności kartografom. Oto kilka rodzajów map i największe bzdury, jakie możecie na nich znaleźć.

Poprzedni

1. Mapy Merkatora

Znacie mapy Merkatora? To po polsku odwzorowanie walcowe równokątne. Pod tą nazwą kryje się mapa tak odbiegająca od rzeczywistości, że przyprawia nas o ból głowy.

Ziemia jest okrągła, a zatem południki zbiegają się przy biegunach. Odległość między poszczególnymi południkami jest większa na równiku niż w Polsce, czy tym bardziej na kole podbiegunowym. Tymczasem mapy Merkatora opierają się na siatce linii prostopadłych wyznaczających południki i równoleżniki.

Wygląda to strasznie, jak widzicie na powyższej mapie. Im dalej na północ i na południe, tym gorzej. Pojawia się tam mnóstwo błędów:

  • Grenlandia na mapie Merkatora jest większa niż Ameryka Południowa, a nawet Afryka, co jest oczywiście kompletną bzdurą
Grenlandia vs Afryka. Mapa Merkatora w porównaniu z rzeczywistością
Grenlandia vs Afryka. Mapa Merkatora w porównaniu z rzeczywistością. Fot. imgur.com
  • Alaska jest wielka jak Europa, to oczywiście też wielka nieprawda
  • Poszkodowana jest Brazylia, która wydaje się mniejsza niż w rzeczywistości
  • Norwegia i Szwecja są nieproporcjonalnie duże i zajmują ponad pół wysokości Europy
  • Wielka Brytania jest nieproporcjonalnie duża
  • Islandia jest podobna wielkością do Polski, w rzeczywistości jest trzy razy mniejsza
  • Rosja ma strasznie, strasznie dziwny kształt, co możecie zobaczyć jak na dłoni w filmie w ostatnim slajdzie
  • I wiele, wiele innych

blank
Mapa Merkatora
Poprzedni

1 KOMENTARZ

  1. Tak się kończy brak zrozumienia matematyki… Każda z tych map R^2 jest poprawna i kazda ma swoje zalety i wady. Trzeba tylko świadomie na nie patrzeć: jaki klucz (zalozenie upraszczajace) przyjęto i jakie ma to konsekwencje. A nie ogłaszać, ze mapy fałszują rzeczywistość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here