Mamy na Ziemi fantastyczne zwierzęta, które z powodzeniem pasują do magicznego świata rodem z książek o Harrym Potterze. Oto 7 niezwykłych stworzeń z całego globu, które chętnie opisałby w swoich książkach Newt Skamander.

Poprzedni

1. Japoński krab pacyficzny

Japoński krab pacyficzny może nie jest zbyt śliczny – ale za to jaki imponujący! Trudno uwierzyć, że takie zwierzę istnieje. Długie odnóża wyróżniające to zwierzę przyprawiają o ciarki. Kraby zazwyczaj mają krótszy stosunek długości nóg do wielkości ciała. Ten gatunek zaliczany jest do żywych skamielin.

Japoński krab pacyficzny zwany jest krabem pająkiem
Japoński krab pacyficzny zwany jest krabem pająkiem. Fot. Flickr

Odnóża tego szczególnie dużego kraba mogą mieć do 4 metrów rozpiętości! Dorodny okaz może mieć nawet 20 kilogramów. Kraby pacyficzne dożywają podobno nawet 100 lat. Mogą być czerwone, białe lub czerwone w białe kropki.

Te niezwykłe zwierzęta żyją najczęściej na głębokości 200-300 m, ale można spotkać nawet okazy hasające po dnie na głębokości ponad 800 m! To nie oznacza, że nie możemy ich zobaczyć na własne oczy, bo cały czas żyją pod wodą. Wychodzą raz do roku na powierzchnię by złożyć jaja. Najłatwiej je spotkać na japońskich wyspach Izu.

Michael Wolf, CC BY-SA 2.5
Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here