Coś pięknego! Wiemy, gdzie możesz pospacerować ścieżką w obłokach – nie uwierzysz, że to tak blisko!

W malowniczej wsi Dolni Morava można przespacerować się w chmurach. Z samego szczytu ścieżki rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na cały Masyw Śnieżnika z malowniczą doliną rzeki Morawy, a w oddali dostrzec można główne pasmo Jesioników, Suchý vrch i Karkonosze. Atrakcja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Polaków.

W czeskiej miejscowości Dolní Morava na wysokości 1116 m n.p.m. wzbija się w obłoki drewniano-stalowa ścieżka. Spacerowałeś już kiedyś w chmurach? Jeśli nie, to dzięki tej ścieżce masz wyjątkową okazję spełnić swoje marzenia. A niespodzianek tu nie brakuje.

Ścieżka w obłokach to super pomysł na wycieczkę

Ścieżka w obłokach to połączenie wież, promenady spacerowej i zjeżdżalni. A najważniejsze, że jest to atrakcja dostępna dla każdego. Nie ma windy, ale kładka jest tak skonstruowana, że bez problemu wejdą na nią osoby niepełnosprawne i rodziny z dziećmi w wózkach. I nikt na pewno nie zmęczy się spacerem, a będzie mógł korzystać z pięknych widoków.

Ścieżka w obłokach w liczbach:

  • Wysokość nad poziomem morza – 1 116 m
  • Wysokość ścieżki – 55 m
  • Długość drewnianej kładki – 710 m
  • Długość zjeżdżalni – 100 m

Ścieżka w obłokach to prawdziwy zastrzyk adrenaliny

Ścieżka to nie tylko wieża widokowa. Znajdziesz tu także odpoczynkową sieć, tzw. kroplę, zjeżdżalnię, a także rękaw.

  • Rękaw to atrakcja zbudowana z gęstej sieci przez którą przechodzi się z jednego piętra kładki, na drugie.
  • Kropla znajduje się na samym szczycie ścieżki. To sieć rozciągnięta na wysokości 50 m, a stojąc na niej można zobaczyć co znajduje się pod nogami.
  • Najodważniejsi mogą skorzystać ze 100 m zjeżdżalni z okienkami i kilkoma pochyłymi zakrętami.

Ścieżka edukacyjna

Doświadczysz tu nie tylko przepięknych widoków, ale także dowiesz się różnych ciekawostek. Znajdziesz tu 12 tematów opisanych na panelach edukacyjnych.

Ścieżkę w obłokach zaprojektował czeski architekt Zdenek Fránek. Powstała ze stali i z modrzewia, który rósł w austriackich Alpach na wysokości 1000 m n.p.m. W czasie budowy wykorzystano w sumie 380 ton stali, 300 m kw. modrzewia i 250 m kw. heblowanych graniastosłupów z tego drewna.

Wieża wytrzyma nawałnicę o sile do 200 km/h.
A w przypadku dobrych warunków pogodowych na ścieżce może być równomiernie rozmieszonych aż 4000 osób.

Zdenek Fránek, projektant ścieżki powiedział:

Wyjątkowość projektu polega na wykorzystaniu w dużej mierze drewna, co nie jest typowe dla konstrukcji tych rozmiarów. Konstrukcja wytwarza także nowy rodzaj przeżyć, gdzie człowiek uświadomi sobie jak mały jest w porównaniu z otaczającą przyrodą. Nie znam drewnianej budowli z elementami stalowymi o tych rozmiarach i takim przeznaczeniu. Budowle o tych rozmiarach są, ale ta nasza ma abstrakcyjną formę przypominającą lot ćmy, która porusza się jakby chaotycznie. Realizacja oferuje nieskończone możliwości punktów widzenia, sytuacji i momentów, kiedy drobna ludzka postać wchodzi do wnętrza i wynurza się na skraj tej naturalnej struktury.

 

View this post on Instagram

Podniebny spacer ? #czechy #dolnimorava

A post shared by Paulina Julia ♌️ (@paauline_julie) on

Jedynie możesz poczuć się niezadowolony, jeśli zechcesz wziąć ze sobą czworonożnego pupila. Ze względu na bezpieczeństwo zwierząt, nie można ich zabierać na spacer w chmurach. Ale nie martw się. Są dla nich kojce przy kasie przy wejściu na obiekt. Mogą tu bezpiecznie poczekać na swojego właściciela.

Najważniejsze jednak, że Dolni Morava to nie tylko atrakcje na lato! Podczas zimy też będziesz zadowolony! Możesz zabrać całą rodzinę lub przyjaciół a zimowych atrakcji nie zabraknie. Na przykład nocne zjeżdżanie na sankach!

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
27,055ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze