Rozwija się koalicja na rzecz zniesienia wiz do USA dla Polaków. Dołączyły do niej Polska Izba Turystyki oraz Rainbow. Łącznie w PIT działa niemal 500 firm i biur turystycznych. Pomysłodawca koalicji czyli LOT stawia na edukację w sprawie ubiegania się o wizę. 

Koalicja na rzecz zniesienia wiz do USA

Czy ktoś działa w kwestii zniesienia obowiązku wizowego przy wyjeździe do Stanów dla Polaków? Tak i to całkiem prężnie. Podróżujący do USA obywatele naszego kraju oszczędziliby sporo pieniędzy i czasu na załatwianie formalności. W styczniu powstała koalicja na rzecz zniesienia wiz dla Polaków wymyślona przez PLL LOT. W poniedziałek dołączyły do niej operator wycieczek Rainbow oraz Polska Izba Turystyki, zrzeszająca niemal 500 podmiotów.

Koalicję stworzyły: PLL LOT, Fundacja Polska Innowacyjna, Fundacja Teraz Polska, Fundacja im. Cichociemnych, Fundacja Instytut Myśli Schumana i Mastercard. Są także inni członkowie, którzy międzyczasie do niej doszli, porty lotnicze w Krakowie i Rzeszowie. Można się spodziewać, że koalicja będzie się jeszcze rozrastać.

Do USA bez wiz – jak to możliwe?

kobieta trzymająca flagę USA
Czy wizy do USA dla Polaków zostaną zniesione? Fot. Shutterstock

Polacy przy wjeździe do Stanów Zjednoczonych muszą okazać wizę. Ubiegają się o nią obywatele państw, gdzie odsetek odrzuconych wniosków wizowych jest zbyt duży. Działania koalicji opierają się głównie na edukacji. Bowiem jest sposób, by Polacy mogli wjeżdżać bez wizy do USA, ale sami musimy nad tym popracować.

Korzyści z braku wiz są, jak zauważają koalicjanci, bezsprzeczne. Tylko nie stanie się tak, jeśli odsetek odrzuconych aplikacji o wizy turystyczne i biznesowe nadal będzie wynosił niemal 6 proc., czyli dwa razy więcej niż dopuszczalny przez USA limit. Innymi słowy szanse na to, by Polacy jeździli do Stanów Zjednoczonych bez wiz, są niweczone przez źle złożone wnioski wizowe.

Niewłaściwe wystąpienie o wizę może się skończyć jedynie odmową. LOT już prowadzi kampanię edukującą w kwestii ubiegania się o wizę. Będziemy mogli zdobyć także informacje m.in. w biurach Rainbow.

Co może być powodem odmowy wydania wizy?

  • Sprzeczność formularza jaki wypełniliśmy z tym, co mówimy podczas rozmowy w ambasadzie/konsulacie
  • Podejrzenie, że nie jedziemy do USA na wycieczkę, ale mamy zamiar zostać tam na stałe – do ustalenia naszych zamiarów zmierzają wszystkie pytania. Jeśli mamy rodzinę w Stanach, w Polsce nie trzyma nas praca, będą to czynniki działające na naszą niekorzyść
  • Należy możliwie dokładnie określić jakie miejsca planujemy zwiedzić i w jakim celu jedziemy do Stanów Zjednoczonych odpowiadając na pytania, jasno i szczegółowo. Jeśli mówimy zbyt ogólnikowo, istnieje obawa, że coś zatajamy.
4 KOMENTARZE
  1. To obywatele Litwy , Słowacji czy Gracji jeżdżą w 100% zgodnie z przepisami skoro mieli zniesione wizy już prawie 10 lat temu. Tylko zwykli Polacy są poniżani ale mamy wzorowe relacje z USA.

  2. Wiza jest tanszs. Placisz raz 650ziko o masz na 10 lat spokoj. Jadac do USA ‚bezwizowo’ musisz wypelnic formularz e-wizowy (wybaczcie ale nie pamiętam nazwy… ESTA czy coś), ktory kosztuje za kazdym razem 80 dolcow.

  3. […] Ostatnio pisaliśmy o nowościach w temacie wiz. Czy możliwe jest zniesienie wiz do USA dla Polaków? Przeczytaj o pomyśle i warunkach.  […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here