Zmiany zasad dla powracających spoza strefy Schengen. Kwarantanna wydłużona

Od północy ze środy na czwartek zmieniają się zasady 10-dniowej kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen. Z kwarantanny zwolni ujemny wynik testu wykonanego po 7 dniach od przekroczenia granicy, a kwarantanna nie dotyczy też osób zaszczepionych, dlatego jeśli już jesteś po szczepieniach, to tanie loty czekają.

Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że na całym świecie dochodzi do różnych mutacji koronawirusa. Wśród kolejnych wariantów wymienił wariant Delta Plus z Indii. Przypomniał, że w Polsce uruchomiony został system monitorowania mutacji. Powiedział:

W związku z tym, że te nowe warianty mają zdecydowanie większą szybkość rozprzestrzeniania się w środowisku, zdecydowaliśmy się podjąć prewencyjne działania, które polegają na tym, że przywracamy kwarantannę dla osób wracających z zagranicy. Kwarantanna będzie obejmowała przyjeżdżających z terytoriów państw niebędących w Schengen i nienależących do Europejskiego Obszaru Granicznego.

Obecnie także obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających spoza strefy Schengen, ale zwalnia z niej ujemny wynik testu wykonanego na terytorium Polski do 48 godzin po przekroczeniu granicy. Od północy zwolnienie z kwarantanny będzie możliwe po 7 dniach w przypadku negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Nowe dane dotyczące liczby zakażeń w okresie minionych dwóch tygodni mogą pojawić się w trakcie pobytu danej osoby w innym kraju, a systemy opieki zdrowotnej dedykowane dla turystów, w tym prywatne są często niewydolne.


Pamiętaj, aby śledzić bieżące informacje o obostrzeniach i zasadach panujących w danym państwie za pośrednictwem strony internetowej resortu, portalu „Polak za granicą” oraz mediów społecznościowych i stron internetowych polskich placówek dyplomatycznych. Obostrzenia związane z pobytem, przyjazdem i wyjazdem nie dotyczą osób zaszczepionych.

Kwarantanna nie będzie dotyczyła też ozdrowieńców, którzy również są posiadaczami unijnego certyfikatu covidowego.

Dzieci poniżej 12 roku życia powracając do kraju nie będą musiały przechodzić kwarantanny ani wykazywać negatywnego wyniku testu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here