Zawsze przed lotem sprawdź dobrze te dokumenty, bo inaczej nigdzie nie polecisz jak ta Polka

Szykując cię do podróży powinniśmy sprawdzić dokładnie stan i ważność wszystkich potrzebnych nam dokumentów. Jednak warto pamiętać, żeby upewnić czy nasz dowód osobisty nie został unieważniony, nie tylko poprzez sprawdzenie daty ważności dokumentu. Pasażerce lecącej z Krakowa, nie zezwolono na podróż. Dlaczego?

Nie mogła odbyć podróży

Funkcjonariusze Placówki SG w Krakowie – Balicach nie zezwolili na wylot do Wielkiej Brytanii 24-letniej obywatelce RP. Podczas odprawy kobieta przedstawiła dowód osobisty, który figurował w Rejestrze Dowodów Osobistych (RDO), jako unieważniony przez organ wydający.

Podróżną pouczono o konieczności wyrobienia nowego dokumentu tożsamości. W związku z tym, że Polka nie posiadała przy sobie innego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy, nie zezwolono jej na wyjazd z kraju.

Pamiętaj!

W sytuacji stwierdzenia podczas kontroli granicznej braku ważnego dowodu osobistego, możliwe jest opuszczenie strefy Schengen na podstawie ważnego paszportu.

Warto również pamiętać, że w wyniku nowelizacji ustawy o dowodach osobistych od 12 stycznia br. zakres sprawdzeń dokonywanych przez funkcjonariuszy SG w bazach danych został poszerzony o Rejestr Dowodów Osobistych (RDO). W związku z tym funkcjonariusze Straży Granicznej coraz częściej nie zezwalają na wylot z kraju obywatelom Polski, posługującym się unieważnionymi dowodami osobistymi. Dodatkowo, dokumenty widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia, są przez funkcjonariuszy zatrzymywane.

Wszelkie informacje na ten temat są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji.

źródło: Straż Graniczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here