Zanim pojedziesz na wakacje, sprawdź nowy rejestr biur podróży

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) uruchomił nowy rejestr z informacjami o wszystkich biurach podróży w Polsce. Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki została stworzona przede wszystkim z myślą o klientach biur.

Na stronie ufg.pl znajdziesz wszelkie potrzebne informacje. Dzięki rejestrowi będziesz miał możliwość zweryfikowania czy dany operator działa zgodnie z prawem. Zobaczysz listę przedsiębiorców turystycznych wykreślonych z rejestru z urzędu lub na wniosek Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i objętych zakazem wykonywania działalności.

Znajdziesz tu także listę przedsiębiorców turystycznych, wobec których stwierdzono wykonywanie działalności bez wymaganego wpisu do rejestru i objętych zakazem wykonywania działalności organizatora turystyki lub przedsiębiorcy ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych przez okres 3 lat.

Mało tego, znajdziesz na tej stronie również operatorów, wobec których wszczęto postępowanie w sprawie wykreślenia z rejestru, a także tych którzy złożyli oświadczenie o niewypłacalności lub w przypadku których marszałek województwa wystąpił o wypłatę środków z zabezpieczeń finansowych bez uzyskania tego oświadczenia.

Nowy rejestr biur podróży – pomoc dla klientów

Przed zakupem wycieczki warto sprawdzić, czy dany touroperator posiada wymagany wpis do rejestru organizatorów turystyki (prowadzonego przez poszczególnych marszałków województw), a także czy ma zabezpieczenie finansowe na wypadek własnej niewypłacalności. 

Do prowadzenia centralnej ewidencji przedsiębiorców turystycznych zobligowała UFG ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z 24 listopada 2017 roku. Fundusz wywiązał się z tego obowiązku i przygotował system, który jest dostępny na stronie www.ufg.pl w zakładce Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Pisaliśmy już, że od 1 lipca zostaną wprowadzone zmiany w usługach turystycznych. Nowa ustawa powoduje jeszcze lepszą ochronę podróżnych przed niewypłacalnością biur podróży.

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) stanowi uzupełniający, II filar systemu zabezpieczeń finansowych na wypadek niewypłacalności organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. TFG zabezpiecza finansowo klientów krajowych biur podróży, o których informacje znajdują się w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Dotyczy wyłącznie imprez turystycznych, które są zgodne z zakresem i rodzajem działalności wpisanym w Ewidencji.

Bieżące informacje o niewypłacalnościach biur podróży są publikowane na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Informacja o niewypłacalności jest dostępna w Ewidencji (w dziale IV księgi ewidencyjnej danego biura podróży).

Na koniec 2017 roku na koncie TFG znajdowało się 43 mln złotych na potencjalne wypłaty dla klientów na wypadek niewypłacalności biura podróży. Blisko 80 proc. tej sumy jest za zagraniczne wycieczki czarterowe.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
30,776ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze