Zamknięte szkoły, ogłoszony stan zagrożenia – to miasto spowite jest toksycznym dymem

Jakość powietrza w New Delhi nigdy nie była zbyt wysoka, teraz jednak oddychanie w tym mieście może grozić utratą zdrowia.  Toksyczna, gryząca w gardło chmura przykryła szczelnie miasto, powodując liczne przypadki chorób układu oddechowego i wymuszając na władzach ogłoszenie stanu alarmowego.

Zanieczyszczenie powietrza jest olbrzymie, ponad 20 razy przekraczające normy uznawane przez Światową Organizację Zdrowia. Sytuacja jest na tyle groźna, że wstrzymano wszelkie prace konstrukcyjne, zamknięto szkoły i wystosowano apele o zostanie w domach. Szpitale wypełniły się osobami mającymi problem z oddychaniem.

Smog na porządku dziennym

Dla New Delhi nie jest to sytuacja zupełnie nowa. Co rok w okresie zimowym cichną wiatry, a rolnicy rozpoczynają spalanie resztek po uprawach na polach. Dodatkowo spaliny samochodowe przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, a na domiar złego niedawno miały miejsce obchody festiwalu Diwali, podczas którego masowo wystrzeliwane są fajerwerki.


Toksyczne powietrze nie jest jedynie problemem New Delhi. Na 20 najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie aż 15 znajduje się w Indiach. Najnowsze raporty naukowców przytaczane przez CNN donoszą o prawdziwym kryzysie jakości powietrza w Indiach. Zgodnie z nimi coraz więcej dzieci nie rozwija się prawidłowo i przejawia oznaki uszkodzenia mózgu – wszystko przez zatrważająco niską jakość powietrza. Miliony mieszkańców Indii już umarło, a przyczyną ich śmierci było życie w skażonym środowisku. Nawet podczas wietrznych dni przebywanie na zewnątrz w indyjskich miastach równa się wypaleniu 2 paczek papierosów bez filtra dziennie.

Odwołane loty, ostrzeżenia dla turystów

Ze względu na smog, odwołane zostały weekendowe loty z lotniska New Delhi, a wiele samolotów musiało zawrócić i lecieć na inne lotniska. Widoczność była tak słaba, że część lotów po prostu się nie odbyła. Ze względu na stan powietrza władze niektórych krajów odradzają podróż do większych miast Indii. Turystów ostrzega się przed przebywaniem poza klimatyzowanymi pomieszczeniami (konieczne są oczyszczacze), a także przed wysiłkiem fizycznym. Uprawianie sportu w takich warunkach może przynieść zdecydowanie więcej problemów niż korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here