Wracają kontrole graniczne? Ten kraj zamyka niektóre przejścia graniczne z Polską

Od środy 17 lutego Słowacja zmienia zasady przekraczania granic. Oficjalnie mówi się o tym, że nie są to kontrole graniczne (o takich działaniach każdy kraj europejski musi uprzedzić Unię Europejską), ale w efekcie zmiany oznaczają olbrzymie utrudnienia na granicy.

Z kolei już od poniedziałku od godziny 5 rano aż 10 przejść granicznych zostanie tymczasowo zamkniętych, zaś na pozostałych granicach od środy będą prowadzone wzmożone kontrole. Poniżej lista zamykanych przejść:

  • Radoszyce-Palota,
  • Ożenna-Niżna Polianka,
  • Muszynka-Kurov,
  • Leluchów-Czircz,
  • Szczawnica-Lesnica,
  • Niedzica-Lysa nad Dunajcom,
  • Łysa Polana-Tatranska Javorina,
  • Chochołów-Sucha Hora,
  • Winiarczykówka-Bobrov,
  • Ujsoły-Novot.

Słowacki minister zdrowia Marek Krajčí powiedział na konferencji prasowej, że powodem wprowadzenia kontroli i nowego reżimu na granicy jest konieczność ochrony obywateli Słowacji przed nowymi wariantami koronawirusa.

Oczywiście odradzane są wszelkie podróże zagraniczne, także do Polski.

Polscy pracownicy transgraniczni, tak jak i Węgrzy, Austriacy i Czesi nadal mogą wjeżdżać do Słowacji, ale muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu na koronawirusa (nie starszy niż 7 dni). Respektowane są zarówno testy PCR, jak i antygenowe. Nie muszą wypełniać też formularza.

Wszystkich innych przyjeżdżających z krajów Unii Europejskiej będzie obowiązywać okazanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa oraz kwarantanna, która może zostać zakończona negatywnym wynikiem testu PCR, zrobionym już na Słowacji.

W komunikacje na stronie gov.pl czytamy:

Od godz. 6.00 w dniu 17 lutego 2021 roku obywatele polscy, przebywający w ciągu 14 poprzednich dni w krajach, które nie zostały uznane za bezpieczne pod względem zagrożenia epidemicznego koronawirusem (m.in. Polska, Austria, Republika Czeska, Węgry) mogą wjechać na terytorium Słowacji pod warunkiem posiadania negatywnego wyniku testu RT-PCR na COVID-19 (nie starszego niż 72 h) lub negatywnego wyniku testu antygenowego (nie starszego niż 72 h) wykonanego w laboratoriach na terytorium Czech lub Austrii albo po wjeździe na terytorium Słowacji pozostawać w domowej kwarantannie (obowiązkowa wcześniejsza – najpóźniej w chwili wjazdu do Słowacji – rejestracja na stronie https://korona.gov.sk/ehranica/) do momentu uzyskania potwierdzenia negatywnego wyniku testu na COVID-19 (lub nie dłużej niż 14 dni w przypadku braku objawów choroby).

Od godz. 6.00 w dniu 17 lutego 2021 roku obywatele polscy wjeżdżający do Republiki Słowackiej podlegają bezwzględnej kwarantannie w warunkach domowych lub państwowych ośrodkach izolacji na okres 14 dni, po uprzedniej obowiązkowej rejestracji na dedykowanej stronie internetowej: https://korona.gov.sk/ehranica/. Osoby przybyłe do Słowacji z krajów Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Lichtensteinu, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii po 8 dniach kwarantanny mogą poddać się testom RT-PCR na COVID-19 i w przypadku uzyskania negatywnego wyniku zakończyć jej odbywanie. Osoby przybyłe z innych krajów niż wyżej wymienione odbywają 14-dniowa kwarantannę bez możliwości skrócenia jej okresu, nawet w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu na COVID-19. Dzieci do lat 10, w przypadku braku objawów zachorowania na COVID-19, są zwolnione z odbywania kwarantanny w momencie zakończenia kwarantanny przez osoby zamieszkujące z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym.

Anna Pustizzi
Anna Pustizzi
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Szefowa redakcji i opiekun Społeczności. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieciaków i żona pilota samolotów. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,907ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze