Wenecja wprowadza opłatę za wstęp do miasta – opinie są podzielone

Wenecja, historyczne i turystyczne serce Włoch, wprowadziła nowatorskie rozwiązanie mające na celu ograniczenie wpływu turystyki jednodniowej na miasto: opłatę za wstęp dla turystów odwiedzających miasto tylko na jeden dzień. Nowa opłata, znana jako “contributo di accesso”, to próba zrównoważenia ochrony dziedzictwa miasta z potrzebami jego mieszkańców i środowiska.

fot. Shutterstock

Od 25 kwietnia, dnia św. Marka – patrona miasta, turystyka jednodniowa stała się kosztowniejsza. Na turystów, którzy nie zatrzymują się na noc w Wenecji, a odwiedzają miasto między 8:00 a 16:00, nałożona jest opłata w wysokości 5 euro. Opłata ta nie dotyczy mieszkańców Wenecji, osób urodzonych w mieście oraz turystów z regionu Veneto. Ciekawym aspektem jest fakt, że turyści nocujący w Wenecji również są zwolnieni z tej opłaty, ponieważ płacą już lokalny podatek turystyczny dodawany do rachunków za noclegi.

Pomimo wprowadzenia opłat, pierwszego dnia funkcjonowania nowego systemu zarejestrowało się 82,000 osób, z czego tylko około 10% faktycznie uiściło nową opłatę. Reszta skorzystała ze zwolnień, w tym 30,000 gości hotelowych i prawie 10,000 mieszkańców Veneto. System rejestracji wskazał również na inne problemy, takie jak kwestie mieszkaniowe dla mieszkańców Wenecji, którzy rejestrują się jako właściciele drugich domów.

Nowe przepisy zostały wprowadzone w ramach pilotażowego projektu, który potrwa do 14 lipca. Po tym okresie, władze miasta pod przewodnictwem burmistrza Luigiego Brugnaro, ocenią skuteczność systemu i zdecydują o dalszych krokach. Kontrowersje nie ominęły nowego rozwiązania, z obawami dotyczącymi przekształcenia Wenecji w ‘park tematyczny’ i niechęcią do rejestrowania każdego gościa.

Krytycy i obrońcy projektu zgadzają się co do jednego – Wenecja stoi przed trudnym zadaniem zrównoważenia potrzeb turystów i mieszkańców. Dyskusja o przyszłości turystyki w Wenecji jest daleka od zakończenia, a nowe opłaty to tylko jeden z elementów szerszej debaty o przyszłości tego unikalnego miasta.

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też