W tym kraju znajduje się najwięcej miast na świecie z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Byłeś tam?

Najnowszy raport autorstwa IQAir AirVisual pokazuje, że Indie po raz kolejny znalazły się na szczycie niechlubnej światowej listy miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Jednak trzeba zauważyć, że nie wszystkie kraje kompleksowo monitorują jakość powietrza, co dopuszcza margines pomyłki, więc miast przekraczających dopuszczalne progi zanieczyszczeń może być więcej.

Najwięcej miast z zanieczyszczonym powietrzem

Z raportu wynika, że aż 21 z 30 najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie znajduje się właśnie w Indiach. W tym 6 z nich jest w pierwszej 10-tce. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że zanieczyszczenie powietrza powoduje na całym świecie około 7 milionów przedwczesnych zgonów rocznie (przez choroby układu krążenia, nowotwory i infekcje dróg oddechowych).

Naziemne stacje monitorowania mierzą poziom drobinek pyłu o średnicy 2,5 mikronów (PM2,5), które przez płuca mogą przedostać się do krwiobiegu człowieka. Jak informuje National Geographic ze średnim pomiarem stężenia PM 2.5 na poziomie 110.2, Ghaziabad w północnym stanie Uttar Pradesh zostało sklasyfikowane jako najbardziej zanieczyszczone miasto świata 2019 roku. To dziewięć razy więcej niż wynosi dopuszczalna norma ustalona przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Obecnie najbardziej zanieczyszczoną stolicą jest Delhi, ze wskaźnikiem drobinek 98,6. W listopadzie ogłoszono tam stan zagrożenia dla zdrowia publicznego. Poziom wskaźnika przekroczył trzykrotność poziomu zanieczyszczeń uznawany za niebezpieczny.

Z największym problemem borykają się Azja Południowa, Azja Południowo-Wschodnia i Bliski Wschód. Zmiany klimatyczne zwiększają ryzyko narażenia na zanieczyszczenia powietrza (pustynnienie terenów i zwiększona częstotliwość pożarów lasów i burz piaskowych). Oczywiście głównym problemem jest użycie węgla do produkcji energii, co przyczynia się do szkodliwej emisji PM 2,5. Jak również nie pomaga gwałtowna urbanizacja w uprzemysłowionych miastach Azji Południowo-Wschodniej. Na szczęście ludzie są coraz bardziej świadomi poziomu jakości powietrza i często skłaniają rząd do działań mających na celu jego poprawę.

Przeczytaj: 6 sposobów, by zadbać o środowisko podczas lotu

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też