Tutaj płacą mieszkańcom nawet 900 euro…za niekorzystanie z samochodów

Dbanie o ekologię powinno być w interesie wszystkich krajów! Niestety przez sytuację na świecie (najpierw pandemia, teraz wojna w Ukrainie) inne problemy współczesnego świata zdają się schodzić na dalszy plan, a jakość powietrza z roku na rok się pogarsza. Niedawno Kraków ogłoszono jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Jednak temat dotyczy każdego miasta na świecie!

Są jednak kraje, które prowadzą działania przyjazne środowisku. Jak informuje National Geographic, głośno zrobiło się ostatnio o najnowszym pomyśle władz Brukseli, które złożyły atrakcyjną propozycję mieszkańcom.

Niewątpliwie lepszym dla środowiska rozwiązaniem byłoby korzystanie na co dzień z rowerów i transportu publicznego. Bowiem między innymi spaliny samochodowe są właśnie źródłem smogu. Bruksela działa od dawna w tym temacie. Obecnie mieszkańcy Regionu Stołecznego Brukseli dostają 900 euro, czyli ponad 4000 zł, za porzucenie samochodów.

Chociaż program Bruxell’air działa od 2006 r., to jednak ostatnio został zaktualizowany. Wcześniej ci, którzy porzucili swoje auta i zdecydowali się korzystać z bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań dostawali 500 euro. Jednak nie są to pieniądze, które można wykorzystać na co się chce. Kwota jest przeznaczona tylko na podróżowanie w sposób przyjazny środowisku. Można sobie za to kupić fajny rower z akcesoriami albo wykorzystać na komunikację miejską.

Teraz można otrzymać nawet do 900 euro. Jest to uzależnione od zarobków mieszkańców – im niższe zarobki, tym większa dopłata do zdrowego trybu życia. Warto jednak wykorzystać całą kwotę, bo reszta zwracana jest do miasta.

W Polsce najbardziej ekologicznymi miastami są Lublin, Katowice i Łódź. Natomiast najwięcej terenów zielonych jest w Sopocie, Zielonej Górze i Gdyni.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też