To pierwsza bańka turystyczna w regionie. Będzie sposobem na podróż bez kwarantanny?

Hongkong i Singapur uzgodniły utworzenie „bańki turystycznej”, która ma umożliwić dwustronne przeloty bez kwarantanny, a tylko z negatywnym testem na Covid-19.

Hongkoński dziennik „South China Morning Post” ocenia porozumienie między dwoma wiodącymi hubami transportu lotniczego w Azji jako przełomowe.

Nie ogłoszono daty uruchomienia mechanizmu, ale minister transportu Singapuru Ong Ye Kung wyraził nadzieję, że zacznie on działać w ciągu kilku tygodni. Dodał, że według wiedzy singapurskiego rządu będzie to „pierwsza wzajemna bańka podróży w regionie”.


Hongkoński sekretarz ds. handlu Edward Yau określił umowę jako kamień milowy w radzeniu sobie z kryzysem. Podkreślił, że jest ona kompromisem pomiędzy koniecznością utrzymania koronawirusa pod kontrolą a chęcią ułatwienia mieszkańcom podróży.

Bez kwarantanny, ale z testem na COVID-19

Plan zakłada umożliwienie pasażerom swobodne przeloty pomiędzy Hongkongiem a Singapurem, niezależnie od celu wyjazdu i bez potrzeby przechodzenia kwarantanny w jakiejkolwiek formie. Podróżni będą jednak musieli przedstawić dowody, że nie są zakażeni.

Linie lotnicze będą musiały uruchomić specjalne, dedykowane rejsy, na które nie będą mogły zabierać pasażerów przesiadających się do innych samolotów. Przewidziano również klauzule zabezpieczające, zgodnie z którymi mechanizm będzie można zawiesić, jeśli ponownie wzrośnie liczba infekcji.

Zarówno w Hongkongu, jak i w Singapurze pandemia jest obecnie w dużej mierze pod kontrolą. W ostatnim okresie w obu miastach notowanych jest zwykle mniej niż 20 nowych zakażeń dziennie.

Władze Hongkongu ogłosiły we wrześniu zamiar utworzenia „baniek turystycznych” z dziesięcioma innymi krajami: Australią, Francją, Niemcami, Japonią, Malezją, Nową Zelandią, Koreą Płd., Szwajcarią, Tajlandią i Wietnamem – przypomina „SCMP”.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here