Smart City (inteligentne miasto) to miasto, które wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjne w celu zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej i jej komponentów składowych, a także do podniesienia świadomości mieszkańców. Powstał ranking najinteligentniejszych miast świata (indeks CIMI – Cities in Motion). Prowadzony jest przez profesorów Joana Enrica Ricarta i Pascuala Berrone z Centrum Globalizacji i Strategii IESE w hiszpańskiej Business School. Na tegorocznej liście znajdują się aż dwa polskie miasta.

Cities in Motion Index 2020

W rankingu zostały przeanalizowane 174 miasta, w tym 79 to stolice.
W tegorocznym rankingu pojawiły się aż 2 polskie miasta. Na 54. pozycji uplasowała się Warszawa, a na 88. miejscu Wrocław (awans o 22 pozycje w stosunku do minionego roku). Zobacz pełen ranking.

Eksperci oceniali miasta m.in. pod względem urbanistyki/planowania przestrzennego, transportu i mobilności, środowiska, sytuacji ekonomicznej, kapitału ludzkiego, więzi społecznych, zarządzania i środowiska. Wrocław został najwyżej oceniony w kategorii transport i mobilność (27. miejsce na świecie), planowanie przestrzenne (56. miejsce) oraz więzi społeczne (60. miejsce).

Zobacz najlepszą 10-tkę:

Poprzedni

10. Hong Kong, Chiny

Fot. Simon Zhu/ Unsplash
Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here