To najbezpieczniejsze kraje świata 2022! Masz na liście?

Global Peace Index to raport dotyczący stanu pokoju w poszczególnych państwach, przygotowywany przez australijski Institute for Economics and Peace i publikowany w Vision of Humanity. Indeks mierzy stan pokoju na świecie według trzech kryteriów: poziomu bezpieczeństwa i ochrony społeczeństwa, zasięgu konfliktu krajowego lub międzynarodowego, oraz stopnia militaryzacji. Jakie są obecnie najbezpieczniejsze kraje na świecie? Dzięki temu rankingowi możesz zaplanować wakacje bez zbędnego ryzyka. Warto wiedzieć, że obecnie aż w 17 krajach co najmniej 5% populacji to uchodźcy lub osoby przesiedlone wewnętrznie.

W tym roku w rankingu przeanalizowano 163 kraje. Raport zawiera również analizę pandemii i wojny w Ukrainie. Obejmuje prawdopodobny wzrost wydatków wojskowych, nowe i pojawiające się zastosowania technologii podczas wojny, jej wpływ na ceny żywności i światowe szlaki żeglugowe. Raport zawiera również głębszą analizę przemocy i skutki demonstracji na całym świecie. Tegoroczne wyniki wykazały, że średni poziom globalnego spokoju pogorszył się o 0,3 proc.

Badania publikowane są co roku, a opierają się na wszechstronnych danych dotyczących trendów, wartości ekonomicznej oraz rozwijania się państw. Badania obejmują 99,7% światowej populacji. Europa pozostaje najbardziej pokojowym regionem świata.

Oto najbezpieczniejsze kraje świata 2022:

  1. Islandia
  2. Nowa Zelandia
  3. Irlandia
  4. Dania
  5. Austria
  6. Portugalia
  7. Słowenia
  8. Czechy
  9. Singapur
  10. Japonia

W zeszłym roku ostrzegaliśmy przed skutkami gospodarczymi COVID-19. Obecnie doświadczamy niedoborów łańcucha dostaw, rosnącej inflacji i braku bezpieczeństwa żywnościowego, które zostały spotęgowane przez tragiczne wydarzenia w Ukrainie. Konsekwencje polityczne i gospodarcze tego będą odbijać się echem w nadchodzących latach – powiedział Steve Killelea, założyciel i prezes IEP

Polska w tym rankingu uplasowała się na 25. miejscu, co stanowi spadek o 4 oczka.

źródło: Institute for Economics & Peace. Global Peace Index 2022: Measuring Peace in a Complex World, Sydney, June 2022. Available from: http://visionofhumanity.org/resources (accessed Date Month Year).

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
28,334ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze