To miała być jednorazowa inicjatywa, ale bilety na ten samolot sprzedały się w jeden dzień! Będzie więcej

To miała być jednorazowa inicjatywa, ale zainteresowanie okazało się tak duże (bilety na ten samolot wyprzedały się w jeden dzień), że zdecydowano o uruchomieniu kolejnych terminów. Czego dokładnie? Kulinarnych „lotów”. Ludzie kochający podróże samolotami, a stęsknieni za normalnością mogli poczuć ją choć przez chwilę. Linie lotnicze All Nippon Airways przygotowały niezwykłą ofertę.

Samoloty należące do tego przewoźnika są uziemione z powodu pandemii, jednak do jednego z nich można wejść. Został on tymczasowo przekształcony w restaurację. Jednak szefowie All Nippon Airways odeszli od tradycyjnego menu. W uziemionym Boeingu 777, który stoi na lotnisku Haneda w Tokio serwowane są znakomite specjały m.in. foie gras, mus z kraba i filet z wołowiny wagyu.

Jak informuje radio.opole.pl, żeby jednak goście mogli się choć przez chwilę poczuć tak, jakby byli w trakcie lotu, w tle zaś podawane są typowe komunikaty załogi, co przez chwile pozwoli poczuć się pasażerom jak w trakcie lotu.


Jeśli chcesz się dostać na pokład samolotu, musisz wcześniej kupić bilet na określoną godzinę. Po wejściu do samolotu możesz wybrać menu dla klasy ekonomicznej i klasy biznesowej, a karty dań zaprojektowane są tak, by przypominały karty pokładowe. Do tego obsługa restauracji wygląda jak załoga samolotu. Jedynie zapinanie pasów bezpieczeństwa nie jest wymagane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here