To kraje najbardziej przyjazne środowisku! Na którym miejscu jest Polska?

Pojawił się najnowszy ranking Environmental Performance Index (EPI). Najbardziej przyjaznym dla środowiska krajem 2020 roku uznano Danię. Na którym miejscu znajduje się Polska?

Kraje przyjazne środowisku

Jak tłumaczy National Geographic, wskaźnik efektywności środowiskowej (EPI) to metoda kwantyfikacji i numerycznego oznaczania efektywności środowiskowej polityk państwa. Ranking ten wskazuje, które kraje najlepiej radzą sobie z wyzwaniami środowiskowymi. Opracowany został przez Uniwersytet Yale (Centrum Prawa i Polityki Ochrony Środowiska w Yale) oraz Uniwersytet Columbia (Centrum Międzynarodowej Sieci Informacji Naukowej o Ziemi) we współpracy z Światowym Forum Ekonomicznym i Centrum Badawczym Komisji Europejskiej. Korzystając z 32 wskaźników wydajności w 11 kategoriach, EPI klasyfikuje 180 krajów pod względem zdrowia środowiskowego i żywotności ekosystemu.

Badania wykazały, że państwem, które najlepiej radzi sobie z wyzwaniami zrównoważonego rozwoju jest Dania. Na liście 180 krajów, pierwsza 10. to kraje europejskie. Za Danią są: Luksemburg, Szwajcaria, Wielka Brytania, Francja, Austria, Finlandia, Szwecja, Norwegia i Niemcy.

Badane są m.in. gospodarowanie odpadami, gospodarka wodna, działanie na rzecz ochrony środowiska, czy czystego powietrza, a wskaźniki EPI umożliwiają wykrywanie problemów, śledzenie trendów i identyfikowanie najlepszych praktyk pozwalających na wspieranie zrównoważonego rozwoju. Analizy te mają na celu pomoc krajom w udoskonalaniu ich polityki środowiskowej.

Polska znalazła się na 37. miejscu. Stany Zjednoczone zajęły dopiero 24. miejsce, a Rosja – 58.

Na końcu zestawienia znalazły się Sierra Leone, Afganistan oraz Mjanma, a ostatnie miejsce przypadło Liberii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here