To jedyne lotnisko w Polsce, na którym zrobisz testy LAMP przed odlotem

Od 24 stycznia na poznańskim lotnisku istnieje możliwość wykonania przed wylotem szybkich testów antygenowych lub LAMP. Jak na razie to jedyne lotnisko w Polsce, które udostępnia szybkie testy LAMP.

Co wyjątkowego jest w testach LAMP?

Dwugenowy test COVID-19 RT LAMP jest wykonywany metodą genetyczną RT LAMP. Naukowcy uważają, że jest precyzyjny i bardziej czuły niż testy genetyczne RT PCR.

Mariusz Herman z Centrum Badań DNA powiedział


Metoda RT LAMP ma ponad 20 lat, została opracowana w taki sposób, aby móc wykryć wirusy bez konieczności używania bardzo drogiego i skomplikowanego sprzętu. Metoda RT-LAMP jest bardziej czuła i potrzebuje mniej materiału badanego, niż metoda RT-PCR.

Do wykonania testu niezbędne jest pobranie wymazu z gardła i nosa lub nosogardzieli, a analiza próbki trwa ok. 30 minut. Można go wykonać bezpośrednio przed podróżą. Ich największą zaletą dla podróżnych jest krótki czas w ciągu którego dostajemy wynik, a także jego koszt.

Wiele krajów (w tym Wielka Brytania czy Holandia) respektuje wyniki tych tych badań na równi z testem PCR. Test i procedura są zbieżne z koncepcją IATA 

W Porcie Lotniczym w Poznaniu jest możliwość wykonania takich testów. Aktualnie są one dostępne dla aktualnie dostępne dla wszystkich podróżujących do Wielkiej Brytanii (do Londynu Luton) linią Wizz Air z Poznania. Testy wykonywane były też przed lotami do Holandii, niestety linia KLM zawiesiła tymczasowo do 11 lutego swoje połączenie do Amsterdamu z Poznania.

Punkt Rejestracji i wyników testów w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica, prowadzony przez Centrum Badań DNA, czynny jest w godzinach zależnych od rozkładu lotów do miejsc docelowych, w których wymagane są testy na Covid-19.

Punkt rejestracji pasażerskiej testów zlokalizowany jest w głównym wejściu do hali odlotów (naprzeciwko bramek pomiaru temperatury), a punkt pobrań znajduje się przy wschodnim wejściu do terminala odlotowego, w namiocie rozstawionym przy żółtej walizce.

Władze lotniska proszą podróżnych o wcześniejszy przyjazd na lotnisko by poddać się całej procedurze:

Pasażerów zapraszamy do punktu rejestracji najpóźniej na dwie godziny przed wylotem celem realizacji procedury badania. Zastrzegamy, iż w przypadku późniejszego stawienia się pasażerów w punkcie rejestracji może zaistnieć sytuacja braku dostatecznego czasu na realizację procedury.

Próbki pobiera i bada zespół medyczny z Centrum Badań DNA w Poznaniu, zgodnie z cennikiem:

  • test antygenowy wraz z wynikiem w języku angielskim – 149 zł.
  • test genetyczny metodą RT LAMP wraz z wynikiem w języku angielskim – 219 zł.

Uwaga❗ Testy na Covid-19 dostępne przed wylotem do Londynu-Luton Pasażerowie lotu do Londynu-Luton 31.01.2021 r.,…

Opublikowany przez Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego Piątek, 29 stycznia 2021

Pozostałe lotniska w Polsce wykonują jedynie szybkie testy genetyczne. Sprawdź szczegóły:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here