Podróże stają się prostsze! Kolejne polskie lotnisko umożliwia testy, które zwalniają z kwarantanny!

Wszyscy podróżni wracający zza granicy samolotem są zobowiązani do odbycia 10-dniowej kwarantanny, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na Covid-19, zrobiony przed przekroczeniem granicy. Żeby ułatwić podróżnym podróże, kolejne polskie lotnisko (po Wrocławiu i Poznaniu) już od 27 lutego udostępni możliwość wykonania szybkich testów antygenowych po przylocie z krajów, które nie należą do strefy Schengen (Non-Schengen).

Lotnisko w Katowicach zdecydowało się uruchomić punkt testowy, który będzie zlokalizowany przed kontrolą paszportową, czyli przed granicą państwa.

Pamiętajmy o tym, że tylko testy wykonane przed przekroczeniem granicy Polski, zgodnie z wymogami rozporządzenia, zwalniają z kwarantanny po przylocie do kraju. Oczywiście wynik musi być negatywny.


Ile to będzie kosztować?

Według informacji przekazanych przez lotnisko, badania będą realizowane przez Laboratorium Medyczne Lab-Med, które wykorzystuje certyfikowane testy antygenowe Panbio firmy Abbot.

Koszt testu po przylocie to 180 zł (preferowana jest płatność kartą). W tej kwocie pasażer otrzyma zaświadczenie w języku polskim lub angielskim, które potwierdza uzyskany wynik testu i przekazywane jest w formie wydruku lub drogą elektroniczną do 20 minut od pobrania materiału.

Katowickie lotnisko oferuje loty czarterowe m.in. do Hurghady, Marsa Alam i na Zanzibar. Od niedzieli 21 lutego pojawi się też połączenie do Dubaju, a 3 marca do Dominikany. Oba loty zaoferuje biuro podróży TUI. Z kolei biuro Rainbow od 25 lutego uruchomi loty z Pyrzowic do meksykańskiego Cancun, a 27 lutego pierwsi klienci biura polecą do Puerto Plata w Dominikanie.

15 KOMENTARZE

  1. Szkoda że Kraków o takich testach nie pomyśli i inne kraje żeby zdrowy człowiek nie musiał na kwarantanne siedzieć i rodzinę kłopotu nie robić

  2. Witam dziwne ze test jest po 20- Stu minutach a moj tata w szpitalu przy zawale czekal na wynik kilka godzin, przyszedl negatywny ale przez to czekanie zbyt dlugie i tak zmarl:(

  3. A dlaczego tylko pasażerowie spoza Schengen? Czyli jak ktos wraca z Teneryfy 6 godzin w samolocie testu zrobic na lotnisku nie moze. Tymczasem wracajacy z Egiptu 4 godziny lotu test zrobic na lotnisku moze. Gdzie tu logika?

  4. Witam Mam naimie Marjusz pisze w sprawie kwaratany to jest smieszne i jakieś jaja poniewasz przyleciałem z irladi do Polski bez testu o godzinie 15 na odprawie powiedzał mi crlnik że mam przymusowom kwaratane ale dopiero od pułnocy .mam takie pytanie czemu od pułnocy a nie odrazu dlamnie to jest smieszne przeciesz jak bym był chory to bym od godziny 15 do puł nocy to bym pozarażał dużo osub oco tu chodzi

  5. To jest bardzo nie w porządku, wręcz bezczelność, że Pasażer ma płacić za wymysły polityków!
    Ponadto nie ma mocy prawnej, aby wymagać testów, bowiem stan zdrowia Człowieka należy do danych poufnych, wrażliwych i nikt poza daną Osobą i jej lekarzem, nie ma prawa od tak sobie sprawdzać stan zdrowia. Testy niewątpliwie do sposobów sprawdzania stanu zdrowia należą. Kwarantanna także nie ma umocnienia w prawie, bowiem Człowiek ma prawo do wolności. Czytam Kodeksy, zapisy prawne, więc znam swoje prawa. Dużo nie trzeba szukać, żeby znaleźć masę zapisów prawnych, jednoznacznie wskazujących nielegalność testów i kwarantanny.
    Reasumując, wracając zza granicy, nie wykonując testów i wychodząc codziennie z domu, nikt prawa nie złamie.

  6. A dlaczego nadal na Okęciu nie ma możliwości zrobienia takich testów???! Trzeba chyba zmienić przylot do kraju na inne lotnisko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here