Teraz chcą ważyć przed lotem nie tylko bagaże, ale też pasażerów. Zgodziłbyś się?

Zgodziłbyś się na ważenie przed lotem? Brytyjski start-up Fuel Matrix chce ważyć pasażerów przed lotem. Firma twierdzi, że jest to skuteczny sposób na zmniejszenie kosztów linii lotniczych i emisji dwutlenku węgla.

Ważenie przed lotem

Obecnie przewoźnicy opierają się na danych stworzonych przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego. Obliczenia i przewidywania zostały stworzone około 8 lat temu. Według szacunków agencji wynika, że kobieta waży 66,5 kg, a mężczyzna 84,5 kg. Dlaczego ta wiedza jest ważna? Pozwala poznać rzeczywistą masę, jaką przewozi maszyna. Gdy pasażerowie będą ważeni przed startem, łatwo będzie można obliczyć ile dokładnie przewoźnik musi zatankować paliwa na danym rejsie, aby było ekonomicznie. Ale to nie tylko oszczędność kosztów, to przecież również działania mające na celu redukcję emisji dwutlenku węgla. Technologia opatentowana przez Fuel Matrix umożliwi wdrożenie tych postępów.

Nick Brasier, dyrektor ds. operacyjnych startupu Fuel Matrix powiedział:

W przyszłości linie będą ważyć pasażerów w czasie odprawy. Pozwoli to nie tylko na dokładne określenie wagi maszyny, ale także na przydzielanie miejsca zgodnie z wagą pasażera.

Start-up pracuje nad systemem, który pozwoli w dyskretny sposób ważyć pasażerów przed wejściem na pokład samolotu. Szacuje się, że takie rozwiązanie może zaoszczędzić nawet 1 mld dolarów wydatków rocznie. Proces ważenia mógłby się odbywać dyskretnie przy oddawaniu bagażu. Linie lotnicze mogłyby umieszczać taką wagę, na której pasażer mógłby się zważyć i anonimowo wysłać dane przewoźnikowi. Ważenie mogłoby się odbywać też za pomocą pełnego skanowania ciała.

To nie jest zupełna nowość. Pomysł dotyczące ważenia pasażerów samolotów pojawiały się już w różnych liniach lotniczych. A praktyki zostały wprowadzone nieobowiązkowo. Linie Finnair już w 2017 roku planowały przed każdym lotem zważyć anonimowo około 180 osób. Przewoźnik wyjaśniał, że informacje na temat obciążenia samolotu umożliwią dokładne oszacowanie kosztów.

Czy ważenie pasażerów będzie w niedalekiej przyszłości obowiązkowe? Wszystko do tego zmierza.


Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też