Tego nikt się nie spodziewał! Podczas lotu wypadła szyba w kokpicie!

Piloci chińskiego samolotu pasażerskiego Sichuan Airlines wykazali się nie lada opanowaniem, kiedy przednia szyba kokpitu wypadła w trakcie lotu. Na pokładzie było 119 pasażerów i 9 członków załogi. Udało im się awaryjnie lądować. Zdarzenie miało miejsce na wysokości 9800 m n.p.m. nad górzystym terenem.

Samolot leciał z chińskiego miasta Chongqing do stolicy Tybetu Lhasy.

Z samolotu wypadła przednia szyba!

Około 100 km na zachód od Chengdu doszło do wypadku. Stewardesy roznosiły pasażerom posiłki i nagle wszyscy usłyszeli ogromny huk. Od razu wypadły maski tlenowe, które pasażerowie musieli założyć. Okazało się, że z kokpitu wypadła jedna z szyb. Doszło do zniszczenia części panelu sterowania, co zmusiło pilotów do manualnego opanowania samolotu. Jednocześnie kawałki szkła raniły pierwszego oficera. Na szczęście, dzięki opanowaniu pilotów, udało im się awaryjnie wylądować w Chengdu.


Ze względu na górzyste tereny awaryjne lądowanie nie było łatwe. Kapitan postanowił o obniżeniu maszyny najpierw do wysokości 7100 m n.p.m. (minimalnej bezpiecznej wysokości) a później, gdy udało się opuścić niebezpieczny obszar – do 3000 m n.p.m. Samolot bezpiecznie wylądował.

Co-Pilot and Cabin Crew Injured As Sichuan Airlines Aircraft Loses Cockpit Windshield Mid-Flight

A Sichuan Airlines plane flying from the southwest Chinese city of Chongqing to Lhasa in Tibet has been forced to make an emergency landing in Chengdu after the right-hand side of the cockpit windshield broke off mid-flight. Reports out of China suggest the co-pilot received scratches and a 'waist sprain' but somehow avoided a more serious injury.

Opublikowany przez Paddle Your Own Kanoo 14 maja 2018

Nikomu nic się nie stało. W Chengd podstawiono inny samolot, którym pasażerowie dokończyli podróż.

Powodem wypadku miała być usterka mechaniczna. Przed zdarzeniem system ECAM informował o nagrzewaniu się szyby.

Takie sytuacje praktycznie się nie zdarzają. Podobne wydarzenie miało miejsce w 1990 roku. Wtedy pilot podczas lotu samolotu linii British Airways został częściowo wyssany z kabiny, kiedy jedna z szyb w kokpicie została wyrwana razem z ramą na wysokości ok. 7 km n.p.m. Przyczyną tamtej usterki było niewłaściwe zamontowanie jednej z szyb. Na szczęście pilot przeżył wypadek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here