Te kraje wprowadzają zmiany w restrykcjach! Sprawdź przed wylotem

Sytuacja pandemiczna wciąż jest bardzo dynamiczna. Władze poszczególnych krajów wprowadzają zmiany w restrykcjach z dnia na dzień. Sprawdź najświeższe informacje:

Szwecja

Szwecja
Ines dAnselme/ Unsplash

Od dzisiaj szwedzkie władze złagodziły zasady odbywania kwarantanny oraz ograniczyły powszechną dostępność testów na Covid-19. Ma to pomóc w umożliwieniu pracy przedstawicielom ważnych społecznie zawodów.

Z wymogu izolacji całkowicie zwolniono osoby potrójnie zaszczepione, ozdrowieńców oraz pracowników m.in. energetyki oraz wodociągów. Dla pozostałych okres kwarantanny skrócono z siedmiu dni do pięciu. Z powodu przeciążenia laboratoriów ograniczono także dostępność testów PCR. Pierwszeństwo będą miały m.in. osoby chore, pracujące w służbie zdrowia, opiece oraz szkolnictwie.

Od piątku przy wjeździe do Szwecji na granicy nie będzie już obowiązywać wymóg posiadania negatywnego testu dla osób posiadających certyfikat potwierdzający szczepienie na Covid-19.

Hiszpania

Kilka wspólnot autonomicznych Hiszpanii, w tym m.in. Kantabria i Katalonia, pomimo wysokiego poziomu zakażeń koronawirusem łagodzi obowiązujące w tych regionach restrykcje przeciwepidemiczne.

Wirusolodzy i eksperci medyczni przestrzegają, że decyzje władz wspólnot mogą okazać się groźne dla bezpieczeństwa sanitarnego. Zaznaczają, że przez Hiszpanię w dalszym ciągu przechodzi szósta fala Covid-19. Mimo wszystko od dwóch dni widoczny jest spadek dwutygodniowej liczby infekcji. Po Kantabrii, na północy kraju, która zniosła właśnie obowiązek przedstawiania certyfikatów sanitarnych w wybranych miejscach publicznych, w piątek Katalonia zlikwiduje godzinę policyjną.

Jak informuje dziennik, w gronie regionów, które pomimo szóstej fali mogą niebawem znieść część obostrzeń znajdują się też wspólnoty autonomiczne Madrytu, Estremadury oraz Kastylii i Leonu.

Francja

Fot. frederic-paulussen-K4bvYKfXi3w-unsplash

Od poniedziałku we Francji zacznie obowiązywać w miejscach publicznych paszport szczepionkowy, który zastąpi stosowany dotąd paszport sanitarny. Premier Jean Castex zapowiedział stopniowe łagodzenie restrykcji od lutego.
Paszport szczepionkowy obowiązywał będzie wszystkie osoby powyżej 16 roku życia znajdujące się w miejscach publicznych z wyjątkiem placówek ochrony zdrowia i szpitali.

Irlandia

Fot. Pixabay

Mieszkańcy Irlandii Północnej od środy nie będą już musieli posługiwać się certyfikatami covidowymi, aby wejść do pubu czy restauracji. Rząd tej brytyjskiej prowincji ogłosił zniesienie restrykcji wprowadzonych z powodu wariantu Omikron.
Irlandia Północna jest jedyną częścią składową Zjednoczonego Królestwa, która wprowadziła obowiązek stosowania certyfikatów covidowych także w lokalach gastronomicznych. Od środy zostanie on zniesiony, ale same certyfikaty nie będą zlikwidowane – nadal konieczne będą do wejścia do klubów nocnych oraz na imprezy masowe w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie nie ma miejsc siedzących, a widownia przekracza 500 osób. Również od środy 26 stycznia kluby nocne mogą wznowić działalność, a w pomieszczeniach zamkniętych można będzie organizować imprezy masowe bez miejsc siedzących.

Wcześniej, bo już od piątku zniesione zostanie ograniczenie wizyt domowych do członków trzech gospodarstw domowych, limit sześciu osób, które mogą siedzieć razem przy stolikach w pubach, barach i restauracjach, zaś w lokalach gastronomicznych przestanie obowiązywać wymóg, by obsługa odbywała się tylko przy stolikach. Również od piątku okres izolacji osób zakażonych koronawirusem zostanie skrócony z siedmiu do pięciu dni, podobnie jak to już jest w pozostałych częściach Zjednoczonego Królestwa.

źródło: PAP

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,891ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze