Tam możesz spokojnie planować już podróż! Polska wpisana na zieloną listę

Od przyszłej soboty zniesione zostaną w Finlandii ograniczenia dla przybywających m.in. z Niemiec, Norwegii, Szwecji i Polski, które są odtąd uznawane za kraje stosunkowo bezpieczne pod względem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Restrykcje w ruchu transgranicznym (m.in. kwarantanna) będą zniesione dla osób z tych krajów, w których liczba przypadków koronawirusa zarejestrowana w okresie poprzednich 14 dni utrzymuje się na poziomie nieprzekraczającym 25 na 100 tys. mieszkańców.

Dotychczas w Finlandii pułap ten ustawiony był na poziomie 8-10 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Takich krajów było jednak niewiele – np. Cypr i Łotwa.

Szefowa fińskiego MSW Maria Ohisalo zapowiedziała w piątek, że docelowo dla krajów unijnych, w których wskaźnik zakażeń będzie utrzymywał się na poziomie wyższym niż 25 na 100 tys. osób, kontrole graniczne zostaną zastąpione tzw. modelem testowym. Podróżni z tych państw, aby wjechać do Finlandii, będą musieli posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na koronawirusa.

Reguła „zrób test i przyjeżdżaj”, zobowiązująca np. linie lotnicze czy przewoźników promowych do weryfikacji zaświadczeń, miałaby zacząć obowiązywać pod koniec listopada. Nowe przepisy nie dotyczyłyby obywateli Finlandii oraz osób mających prawo stałego pobytu, które po przyjeździe kierowane byłyby jednak na testy oraz kwarantannę w kraju.

Mika Lintila, minister spraw gospodarczych powiedział:

Staramy się ponownie otworzyć na turystów i „uratować” nadchodzący sezon zimowy w Laponii.

Lokalne media zwracają uwagę, że dotychczas obowiązujące w Finlandii kryteria kontroli podróżnych były jednymi z najbardziej restrykcyjnych w Europie, a przyjęcie nowej wartości wskaźnika, to „ukłon” w stronę sąsiedniej Szwecji, w której ostatnio potwierdza się nieco mniej niż 25 przypadków koronawirusa na 100 tys. mieszkańców.

Władze Finlandii będą dokonywać kategoryzacji krajów raz w tygodniu.

źródło: PAP

1 KOMENTARZ
  1. Jeżdżę po świecie i nie spotkałem ostatnio nikogo chorego na przeziębienie,a co dopiero na Coronavirus Te kłamstwa są już nudne,że Coronavirus… itd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here