Przestrzeń powietrzna w Europie zamknięta dla Boeingów 737 MAX 8. LOT uziemił swoje samoloty

W związku z decyzją kolejnych agencji lotniczych LOT uziemił do odwołania Boeingi 737 MAX 8 w swojej flocie. Przestrzeń powietrzną dla tych samolotów zamknęły 12 marca 2019 roku Wielka Brytania, Niemcy, a także Francja, Irlandia, Holandia i Austria. Polska dołączyła do nich po godz. 17.30. Niedługo potem taką samą decyzję podjęła Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego UE (EASA) w odniesieniu do przestrzeni powietrznej nad UE. EASA swoją decyzję rozszerzyła o B737 MAX 9.

Podczas World ATM Congress w Madrycie Piotr Samson, prezes ULC przewidział taki rozwój zdarzeń:

Spodziewamy się, że w ciągu godziny zostanie zamknięta cała przestrzeń powietrzna nad Europą dla tego typu samolotów.

Wszystkie Boeingi 737 MAX 8 znajdujące się na polskich lotniskach nie wystartowały. Wstrzymano loty do Wilna i Kopenhagi. Samoloty, które już znajdowały się nad Polską, otrzymały polecenie lądowania na najbliższym lotnisku lub lotu przez przestrzeń powietrzną kraju, który nie zamknął jej dla Boeingów 737 MAX 8.

Połączenia w miarę dostępności floty będą realizowane innymi typami samolotów. Będziemy informować o ewentualnych zmianach w rozkładzie.

napisał Adrian Kubicki, rzecznik PLL LOT, na Twitterze.

Pierwsze decyzje o uziemieniu samolotów typu Boeing 737 MAX 8 zapadły w Etiopii i Chinach. Dołączyły do nich także Australia, Singapur, Brazylia, Indie, Indonezja, Maroko, Malezja, Argentyna, Oman.

Po katastrofie linii lotniczych Ethiopian, PLL LOT zapewniły, że ich Boeingi 737 MAX 8 są sprawne, ich stan techniczny jest stale monitorowany, dlatego nie ma podstaw do decyzji o ich uziemieniu. We flocie przewoźnika jest pięć samolotów tego typu, obsługujących m.in. połączenia do Amsterdamu, Madrytu i Londynu.

Samolot Etiopskich linii lotniczych rozbił się w niedzielę. Na pokładzie znajdowało się 149 pasażerów i 8 członków załogi. Śmierć ponieśli wszyscy,  w tym dwoje Polaków.

Boeing musi działać szybko, aby stwierdzić, czy rzeczywiście istnieje problem techniczny, a jeśli tak, to szybko go naprawić, aby uniknąć masowego anulowania już złożonych zamówień, które będą trafiały w ręce jego najbliższych konkurentów.

komentował Nick Wyatt, analityk GlobalData.

Boeing oświadczył, że ma pełne zaufanie do bezpieczeństwa swoich maszyn, pomimo dwóch katastrof Boeingów 737 MAX 8 , do których doszło od października 2018 roku.

W oświadczeniu producenta czytamy:

Rozumiemy, że regulatorzy i linie lotnicze podjęli decyzje, które, jak uważają, są najwłaściwsze dla ich rodzimych rynków.

A oto stanowisko amerykańskiego nadzoru, czyli FAA, wydane 11 marca.

FAA naciska na planowane zmiany w samolocie Boeing 737 MAX wynikające z katastrofy Lion Air Flight JT610 z 2 października, ale nie poznała żadnych dowodów z niedzielnej katastrofy MAX 8 etiopskich linii lotniczych, aby podjąć dodatkowe kroki, takie jak uziemienie całej floty.

FAA dodaje, że uziemienie MAX-ów zanim poznano przyczyny niedzielnej katastrofy to niestandardowy krok.

Katarzyna Pielucha
Katarzyna Pielucha
Pasję do podróżowania łączy z prowadzeniem Agencji Social Media. Swoje wyjazdy często planuje z tygodniowym wyprzedzeniem, rzadko trzyma się określonego planu. Lubi podróżować w pojedynkę. Swoje miejsce znalazła na Bali, gdzie cieszy się życiem i pracuje zdalnie.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,990ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze