Profesor Gut przyznaje, że zamykanie granic i zakaz lotów nie ma sensu! Ryanair też nie widzi powodu, by odwoływać loty


Zmagamy się z medialną histerią ws. wariantu Omicron – powiedział PAP w poniedziałek wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Podkreślił, że szczepionki, które posiadamy, będą chroniły przed tym wariantem. Dodał, że Omicron jest już w Europie, więc zamykanie granic nie ma sensu. Dyrektor generalny Ryanair mówi, że Omicron nie jest powodem, by odwoływać loty

Wirusolog prof. Gut powiedział:

Obserwuję to, co dzieje się wokół tego wariantu wirusa SARS-CoV-2, z dużym zdumieniem. Mam wrażenie, że Delcie przypisano tyle strasznych cech, a ona w Japonii tak zmutowała, że “popełniła samobójstwo”. Teraz trzeba ją czymś zastąpić. To medialna histeria, a powodów do paniki nie ma.

Wyjaśnił, że Omicron rzeczywiście zebrał 50 mutacji, ale nie ma on zmutowanych miejsc krytycznych, a one są zlokalizowane na białku S.

Pytany o zdolność szerzenia nowego wariantu wskazał, że nie można o niej nic powiedzieć, bo dopiero 11 listopada wykryto ten wariant po raz pierwszy.

Cała opowieść o jego większej zakaźności to strachy na lachy. Nic o niej nie wiemy i nie jesteśmy w tym momencie w stanie powiedzieć. Wystarczyłoby, abyśmy wzięli w trakcie tej epidemii przykład z Japończyków. Tam szczepienia i dyscyplina społeczna spowodowały wyeliminowanie wariantu Delta. Powinniśmy się więc szczepić, bo już jedna dawka każdej z dostępnych szczepionek chroni nas przed zgonem i ciężkim przebiegiem.

Jego zdaniem decyzje państw o zakazywaniu lotów będą i tak nieskuteczne, bo wirus jest już w Europie. W Polsce, w ocenie prof. Guta, jeżeli tego wirusa jeszcze nie ma, to i tak się pojawi.

Nie da się zamknąć teraz granic w obrębie UE. Aby miało to bowiem jakikolwiek sens, to musielibyśmy zamknąć granice także dla tranzytu i przewozu towarów, a to przecież scenariusz science-fiction. Są kraje, które dziś odwołają loty do państw afrykańskich, a za 7 czy 14 dni je wznowią. I co dalej? Do tego czasu Omicron już zostanie w Afryce wyeliminowany? Nie zostanie, więc wszelkie te działania i tak będą nieskuteczne. Jeszcze raz powtarzam: mutacje, które zaszły w ramach SARS-CoV-2 w wariancie Omicron są duże, ale nie zmieniają nic w zasadzie w zakresie dostępnych metod zabezpieczeń, czyli szczepionek. Nasze organizmy będą go rozpoznawały tak samo, jak poprzednie warianty SARS-CoV-2.

Ryanair nie widzi powodu, by odwoływać loty

Dyrektor generalny Ryanair Group, Michael O’Leary, powiedział na konferencji prasowej w Lizbonie, że nie widzi potrzeby, aby odwoływać loty z powodu nowego wariantu koronawirusa Omicron. O’Leary dodał, że loty na najbliższe tygodnie cieszyły się dużym zainteresowaniem podróżnych.

Ryanair zapewnił:

Nie odwołujemy żadnych lotów… Nie uważam nowego wariantu koronawirusa za uzasadniony powód, aby uniemożliwić podróżowanie osobom, które są zaszczepione lub mają negatywny wynik testu PCR.

Źródło: Reuters.com/PAP

Anna
Anna
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też