Pomyłka pilotów. Samolot wylądował na nieczynnym pasie lotniska

Samolot z 200. osobami na pokładzie wylądował na niewłaściwym pasie lotniska. Dodatkowo pas ten nie był jeszcze przygotowany na przyjęcie maszyn. W tym momencie trwała jego budowa.

Lot VN7344 obsługiwany przez Vietnam Airlines miał miejsce na trasie z Ho Chi Minh do Nha Trang. Airbus A321 wylądował na będącym dopiero w budowie drugim pasie lotniska. Pas nie jest jeszcze w żaden sposób połączony z lotniskiem. Nie jest wiadomo w jaki sposób linia lotnicza odzyska swoją maszynę.

Silniki samolotu zostały uszkodzone

Podczas lądowania silniki samolotu zostały uszkodzone. Wciągnęły dużą liczbę wszelkiego rodzaju obiektów zalegających na pasie i nie nadają się do ponownego uruchomienia, jak donosi Aviation Herald. Wietnamski Urząd Lotnictwa Cywilnego uznał to wydarzenie za poważny incydent, a piloci wraz z załogą zostali zawieszeni w obowiązkach służbowych. Jest w tej sprawie prowadzone śledztwo.

Wydarzenie miało miejsce w niedzielę, 30 kwietnia. Widoczność była wtedy dobra, a warunki atmosferyczne sprzyjające. Nieukończony pas startowy jest położony równolegle do pierwszego pasa, co najwyraźniej zmyliło pilotów. Do użytku ma być oddany dopiero pod koniec tego roku. Pomyłkę widać wyraźnie dzięki danym z Flightradar24.

mapa z flightradar24
Źródło: flightradar24.com

Pomyłki podczas lądowania zdarzają się również pilotom innych linii lotniczych, choć są to rzadkie przypadki. Jeden z nich miał miejsce w 2014 roku w Katowicach. Samolot Lufthansy lecący z Frankfurtu uzyskał pozwolenie na lądowanie na pasie 27, wylądował jednak na przyległym do niego.

Zgodnie z wytycznymi Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego nieużywane, remontowane lub będące w budowie pasy lotnisk powinny mieć wymalowane dużej wielkości X, co ma na celu uniknięcie tego rodzaju pomyłek pilotów.

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
27,055ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze