Polska trafiła na listę podwyższonego ryzyka kolejnego kraju. Obowiązkowe testy i kwarantanna!

Od soboty, 24.10.2020 roku cała Polska będzie uznawana za obszar podwyższonego ryzyka. Z tego powodu przy podróży do Niemiec należy liczyć się z obowiązkiem wykonania testu na obecność koronawirusa oraz przebywania w kwarantannie.

Władze niemieckie wprowadziły obowiązkową kwarantannę dla osób wjeżdżających z obszarów, na których współczynnik zachorowań wynosi ponad 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni. Decyzja o uznaniu danego terytorium jako obszar podwyższonego ryzyka jest podejmowana po wspólnej analizie Instytutu Roberta Kocha z Federalnym Ministerstwem Zdrowia, Federalnym Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Federalnym Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny. Obszary podwyższonego ryzyka są aktualizowane na bieżąco na stronie Instytutu Roberta Kocha.

Obowiązkowe testy i kwarantanna dla przyjeżdżających z Polski

Cudzoziemcy, przyjeżdżający do Niemiec z obszarów wysokiego ryzyka koronawirusowego, w tym z całego terytorium Polski, muszą odbyć po przyjeździe 14-dniową kwarantannę, której zlekceważenie grozi karą pieniężną w kwocie do 25 tys. euro.

Lecąc lub jadąc do Niemiec z Polski konieczne jest też wykonanie testu na obecność koronawirusa 48 godz. przed wjazdem do Niemiec lub wykonanie takiego testu bezpośrednio po wjeździe do Niemiec. Nawet przy jego negatywnym wyniku trzeba wznowić przerwaną dzięki temu kwarantannę w razie pojawienia się w ciągu 14 dni po przyjeździe objawów infekcji koronawirusowej.

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych czytamy:

Listę punktów przeprowadzających testy w Niemczech znajdziesz na stronie internetowej kraju związkowego lub uzyskasz we właściwym urzędzie ds. zdrowia. Centra testowe zostały utworzone m.in. na lotniskach i przy głównych dworcach kolejowych/autobusowych. W wielu przypadkach test może być wykonany przez lekarza rodzinnego. Miejsce i data wykonania testu po wjeździe mogą być również wskazane przez urząd ds. zdrowia. Wynik testu wykonanego przed wjazdem do Niemiec musi być w języku angielskim lub niemieckim. Testy wykonywane w Niemczech są bezpłatne. Zachowaj wynik przez co najmniej 14 dni.

Tranzyt bez ograniczeń

Obowiązek kwarantanny i wykonania testów nie dotyczy podróży tranzytowych tj. przejazdu drogą lądową, przesiadki na niemieckim lotnisku lub lądowania na niemieckim lotnisku i dalszego transportu drogą lądową. Podczas podróży tranzytowej nie ma obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu lub wykonania testu na obecność koronawirusa. Podczas podróży tranzytowej przez Niemcy należy unikać kontaktu z innymi osobami.

Źródło: gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here